Визитата в Чили е първата за български държавен глава след установяването на дипломатически отношения през 1935 г.
В Бразилия наш президент е бил за последно преди 13 години, когато д-р Желю Желев участва във форум на ООН.
Целта сега е да се потърси активизиране на търговско-икономическите отношения, както и да се информират бизнессредите там за възможностите за инвестиции у нас, тъй като Бразилия и Чили са най-големите ни търговски партньори сред латиноамериканските държави.
Във водената от президента делегация влизат още зам.-председателката на парламента Камелия Касабова, вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева, депутатите Станимир Илчев и Рупен Крикорян, ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Боян Биолчев, кметът на Хасково Георги Иванов, художникът Ставри Калинов, зам.-министри, секретари на президента, експерти.
Към официалната делегация в Бразилия ще се присъедини и министърът на външните работи Соломон Паси, който миналата седмица беше вече в Антарктида.
За Латинска Америка с Първанов пътуват главни редактори и генерални директори на български медии, поканени лично от държавния глава. В програмата на българския президент са предвидени срещи с президентите на Чили и Бразилия, с представители на парламентите на двете страни, с бизнесмени и дейци на културата. Освен столиците на двете държави, Георги Първанов ще посети градовете Валпарайсо в Чили, Сао Пауло и Рио де Жaнейро в Бразилия. В Бразилия се планира провеждането на регионално съвещание на президента Първанов и членове на неговата официална делегация с ръководителите на български мисии в Латинска Америка за обсъждане на перспективите на развитие на отношенията с държавите от този континент. Програмата на президента Първанов в Латинска Америка предвижда и посещение в българската база ?Св. Климент Охридски? в Антарктида. Както е известно, Република България е една от 27-те държави, които изследват активно този континент. Това ще бъде първо посещение на български държавен глава в Антарктида. То ще демонстрира подкрепата на българските институции към експедицията и значението, което България отдава на антарктическото сътрудничество и научните изследвания там.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!