У спехът на предстоящата тази седмица среща на върха на ООН, целяща да вземе мерки срещу бедността и да реформира организацията, бе поставен под съмнение заради сериозните разногласия по документа, който световните лидери трябва да одобрят, съобщават от Ню Йорк Едит Ледерер и Ник Уодъмс от Асошиейтед прес.
След продължителни преговори през уикенда на представители от 15 страни вчера неколцина дипломати изразиха увереност, че заключителен документ на форума ще има, но той няма да бъде толкова категоричен и амбициозен като проекта, представен през март от генералния секретар Кофи Анан.
Някои от световните ръководители вече са в Ню Йорк за започващата в сряда тридневна среща на върха, но посланиците все още се борят с текста на документа с първоначален обем 39 страници, който ООН трябва да подготви за предизвикателствата на 21-ия век.
По думите на Марк Мълок Браун, началник на кабинета на генералния секретар, в момента ситуацията изглежда по-благоприятна, отколкото преди няколко дни, защото крайните срокове започнаха да смекчават позициите.
Седемте въпроса, върху които се съсредоточиха преговарящите, са:
- тероризмът;
- създаването на по-авторитетен Съвет по правата на човека вместо дискредитираната Комисия по правата на човека;
- новата Помирителна комисия в помощ на държавите след конфликт;
- възлагането на нови отговорности върху правителствата в защита на цивилните от геноцид и военни престъпления;
- разоръжаването и неразпространяването на ядрени оръжия;
- реформата в управлението на ООН; стъпките в подкрепа на развитието.
Кофи Анан прикани 191-та членки на ООН още преди форума да се споразумеят върху плана за предоставяне на повече правомощия на Съвета за сигурност. Но дебатът и преговорите станаха толкова яростни и непримирими, че миналия месец въпросът бе отложен.
В хода на тези преговори т. нар. ядро от 32 държави се разпадна на още по-малки групи в опит да бъдат намерени формулировки, приемливи за всички страни членки.
Когато в понеделник преговорите изпаднаха в задънена улица, някои държави предложиха да бъдат елиминирани от документа спорните теми, например Съвета по правата на човека и Помирителната комисия.
Изправени пред такава перспектива, Великобритания и други страни от ЕС скалъпиха разводнени текстове, които биха получили подкрепата на всички страни членки. Тези предложения бяха добавени към вече ревизирания проектодокумент от 44 страници, в който имаше над 150 спорни пасажа.
Представителите на "ядрото" четоха ред по ред вчера проекта и някои посланици казаха, че преговорите ще продължат до самото откриване на форума.
"Ще стоим тук, колкото и дълго да продължи това", каза посланикът на САЩ Джон Болтън. "Реформата не е работа за една нощ. Реформата се прави завинаги. Ето защо ще продължим работата си по нея."
За някои страни, които се обявяват за приемането на силен и ориентиран към бъдещето документ, перспективата за слаб текст бе разочарование. Освен това САЩ и някои членове на Движението на необвързаните, които представляват 116 главно развиващи се страни, си размениха обвинения в неотстъпчивост.
САЩ и доста европейски страни настояват Съветът по правата на човека да бъде постоянен орган, в който страните да бъдат избирани с две трети мнозинство от членовете на ООН. Говорител на американската мисия в международната организация съобщи, че вчера Египет и Китай са се противопоставили, а според други дипломати същото е сторила и Русия.
Освен това САЩ са недоволни и от факта, че много от развиващите се страни не са съгласни генералният секретар да получи повече правомощия, каквато промяна искат Анан и западните държави, главни донори в ООН.
Египетският посланик Магед Абделазиз заяви, че генералният секретар ще получи повече власт, ако може да осигури по-добра система за прозрачност и отчетност.
Посланикът на Индия Нирупам Сен каза, че неговата страна приема формулировките за отговорностите за геноцид и военни престъпления, но възразява срещу заглавието на съответния раздел, посочват анализаторите на АП.
И българският президент Георги Първанов ще говори в ООН в четвъртък за бъдещето на световната организация.
Постоянният представител на България в ООН Стефан Тафров казва, че от самото начало, заедно с държавите от ЕС страната ни силно подкреупя предложенията на Кофи Анан за реформи.
"Участваме активно в преговорния процес в групата на ЕС. Стигнахме до 100 % обща позиция по най-важните въпроси. Нашият глас има много по-голяма тежест. България все още не е пълноправен член на ЕС, но фактически сме ткретирани като такъв при изрлаботването на общата съгласувана позиция", твърди в интервю за в. "24 часа" Тафров, който е постоянен представител от 2001 г., а преди това беше посланик в Рим, Лондон и Париж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!