П резидентът Георги Първанов награди с орден "Стара планина" с лента емира на Катар шейх Хамад бин Халифа Ал Тани за изключително големите му заслуги за решаването на случая с българските медици в Либия и за връщането им в България.
Първанов благодари на емира за неговото лично и на страната му съдействие за решаването на случая. Българският президент и шейх Ал Тани са подчертали, че остават дългосрочните ангажименти за развитието на Международния фонд "Бенгази".
Българският държавен глава е на официално посещение в Катар - първа визита на най-високо ниво в историята на двустранните отношения, установени през 1990 г.
Двамата държавни глави се срещнаха в двореца на емира и си размениха най-високите държавни отличия. Георги Първанов получи орден "Огърлица на Независимостта".
Сред основните цели на визитата е установяването на политически диалог между двете страни на най-високо равнище, активизиране на икономическото сътрудничество и задълбочаване на двустранните отношения във всички области от взаимен интерес, включително в социалната и културната сфера.
България и Катар се ангажираха в близките месеци да намерят решение на въпроса за откриване на свои посолства в София и в Доха. Въпросът бе обсъден на срещата на президента с емира на Катар.
В момента посланикът на България в Кувейт е акредитиран и в Катар, а посланикът на емирството в Букурещ отговаря и за България.
Потенциалът за сътрудничество в икономиката е бил основен акцент в разговорите на двамата държавни глави. Представени са били възможностите за инвестиции в България и за съвместна дейност в различни области като енергетика, туризъм, спорт.
По време на разговорите между двете официални делегации домакините са проявили интерес към предложението за изграждане на терминал за природен газ на българското черноморско крайбрежие и са отбелязали, че ще проучат възможностите за подобна инвестиция.
Обсъдени са били и евентуални катарски инвестиции в туризма и по-специално в историческия туризъм, балнеолечението и ловния туризъм.
Катар е един от политическите и икономически оазиси в района на Персийския залив. Емирството, в което живеят 907 229 души, е една от най-богатите страни в света с годишен доход на глава от населението от 63 хил. долара за 2006 г.
Емирството има най-висок БВП сред страните от Залива - 52,7 млрд. долара през 2006 г. Приходите са главно от търговия с петролни продукти и туризъм.
Катар, която е с територия от 11 437 кв. км е третата държава в света по залежи на природен газ след Русия и Иран, а запасите й на нефт са 15 млрд. Барела.
Преди откриването на петрола приходите идват от риболов и добив на перли.
Катар има гъвкаво законодателство, стимулиращо развитието на частния сектор и привличането на чуждестранни инвестиции. Отделят се големи средства за развитието на икономика на знанието, за младежта и за спорта, за модернизирането на армията.
Шейх Хамад бин Халифа ал Тани управлява Катар от 1995 г. Роденият през 1952 г. в Доха шейх е завършил военната академия Санхърст в Англия. Той идва на власт след като сваля при безкръвен преврат баща си Халифа бин Хамад ал Тани.
Амбициран е да превърне Катар във водещ модел за икономическа и социална трансформация в региона.
Година след като шейх ал Тани поема ръководството на страната стартира телевизионния канал "Ал Джазира". Най-популярната в момента арабска телевизия започва с петгодишен заем от 150 млн. долара, предоставен от емира на Катар.
Решението му е в отговор на опита на Министерството на информацията да цензурира медиите.
През 1997 г. Катар става втората в Персийския залив страна, даваща правото на жените да гласуват, а също и да шофират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!