Н овата европейска архитектура на сигурност не може да изключва Руската федерация, а
Русия е един от приоритетите на българската външна политика,
заяви президентът Георги Първанов на днешната си среща с руския външен министър Сергей Лавров. Лавров участва в заседанието на Съвета НАТО-Русия.
Първанов изрази удовлетворение от положените усилия за реализиране на съвместната инициатива на президентите на двете страни за създаване на Българо-руски обществен форум, като призова да се постави по-голям акцент върху търговско-икономическите отношения.
Българският държавен глава подчерта и значението на сътрудничеството в духовната сфера и на предстоящите през лятото на т.г. Дни на България в руската столица.
Двамата събеседници отбелязаха важността на насрочената за средата на май т.г. Десета сесия на Междуправителствената комисия за търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество.
Според президента Първанов на заседанието следва да се вземат дългосрочни решения в областта на енергетиката, транзита на руски газ през България и др.
Външният министър на Русия потвърди мнението, че ново качество на отношенията следва да се постига с икономически решения и аргументи, и подчерта, че Руската федерация би желала повече прозрачност в контактите си с държавите от НАТО и със САЩ.
Лавров обърна специално внимание върху необходимостта от осъвременяване на договорно-правната база между двете страни, включително и с оглед бъдещото пълноправно членство на България в ЕС.
Той оцени високо ролята на страната ни като стабилизиращ фактор на Балканите и подкрепи идеята в рамките на бъдещите Дни на България в Москва да се организират прояви за отбелязване на 100-годишнината от рождението на акад. Дмитрий Лихачов, съобщава прессекретариатът на държавния глава.
По-късно, на пресконференция
след заседанието на Съвета за сътрудничество "НАТО-Русия",
в отговор на въпрос за положението в Беларус Лавров заяви, че "всяка страна е свободна да предприема по своя преценка действия за сигурността си, но е важно да бъдат спазвани общоприетите изисквания на международното право и резолюциите на Съвета за сигурност на ООН".
Той съобщи, че на заседанието на съвета са били обсъдени важни въпроси за сигурността в региона и в глобален мащаб. Разискван е бил документ, който очертава основните акценти в бъдещото сътрудничество между НАТО и Русия, план за действия в борбата срещу тероризма, организирането на съвместни учения и борбата срещу кибертероризма.
Според руския външен министър акцент е бил поставен върху възможностите за изследователска работа в сферата на отбраната.
Сергей Лавров поиска по-голяма прозрачност в действията на НАТО, "за да не се чувства Русия застрашена по някакъв начин".
Той подчерта, че всички страни трябва да зачитат договореностите между НАТО и Русия, особено, когато става дума за разполагането на значителни въоръжени сили на тяхна територия.
"Това засяга и новите държави-членки на НАТО. Аз съм получил уверенията от страна на българските и румънските власти, че тези ангажименти ще бъдат спазвани", заяви Лавров.
По-рано, при откриването на заседанието на Съвета за сътрудничество, генералният секретар на Алианса Яп де Хоп Схефер каза, че Русия и НАТО споделят общи интереси в гарантирането на сигурността и осигуряването на мир, особено в Близкия изток, Афганистан, Косово и Балканите, Ирак и Дарфур.
За нас е важно да се изправим с лице към предизвикателствата и да ги преодолеем заедно. Чрез Съвета за сътрудничество искаме да допринесем за разрешаването на всички проблеми свързани със сигурността", изтъкна генералният секретар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!