П резидентът Георги Първанов оценява като остра провокация към националната ни история и памет придобилия публичност проект на германски университет, подменящ една от най-трагичните страници в историята на Априлското въстание.
Саможертвата на жителите на Батак беше видяна и разбрана от най-славните умове на тогавашната епоха - от Достоевски и Тургенев, от Менделеев и Дарвин, от Гладстон и Гарибалди.
Тази саможертва беше поводът, който накара хиляди хора от цял свят да застанат в подкрепа на българската кауза. Тя накара тогавашна консервативна Европа до постави ?българския въпрос? в своя дневен ред.
Повече от столетие времето не е заличило спомена за стореното от нашите предшественици.
Затова, според държавния глава, който е историк по образование, всеки опит да бъде пренаписана историята или изкуствено да се създават предпоставки за напрежение по деликатни исторически теми, е не само дълбоко неприемливо, но и ще срещне отрицанието на цялото българско общество.
На 16 май т.г. президентът Георги Първанов ще участва в традиционното отбелязване на Априлската епопея от 1876 г. в Батак.
Той ще присъства и на открития урок по история, който ще се сдъстои в историческото градче по инициатива на държавния глава, Национално движение ?Българско наследство?, Клубовете ?Съхрани българското? и община Батак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!