Само за няколко часа президентът Барак Обама направи повече в защита на сигурността и в подкрепа на ценностите на САЩ, отколкото неговият предшественик през всичките осем дълги години на президентството си, пише Кен Гуд в "Гардиън".
"Гуантанамо" ще бъде затворен. Тайните затвори на ЦРУ ще бъдат закрити, а изтезанията и други "засилени методи на разпит" ще бъдат забранени.
Още много остава да се направи, но президентът Обама започна управлението си, като изпрати ясен сигнал към приятел и враг: Америка се завърна и е готова отново да поведе общността на народите към по-сигурно и по-свободно бъдеще.
Джордж Буш отстъпи от неколковековното уважение на САЩ към властта на закона, заради погрешното убеждение, че би могъл да спечели някаква степен на сигурност, като пожертва свободата. Този възглед не би могъл да бъде по-погрешен. Стотици, ако не и хиляди американци загинаха като пряка последица от катастрофалната политика на Буш в "Гуантанамо" и "Абу Граиб".
Режимът на изтезания и арести на САЩ тласна една несекваща върволица от атентатори самоубийци направо в ръцете на Ал Кайда в Ирак. Тези чуждестранни бойци бяха атентаторите самоубийци и размирниците, които подхранваха насилието в Ирак, довело до смъртта на толкова много американци и иракчани.
Странните твърдения от времето на управлението на Буш, че предишният президент е съхранил сигурността на американците от терористи, могат да се смятат за основателни само ако не се броят за американци войниците и морските пехотинци, които служат в Ирак.
Твърдението на Пентагона от миналата седмица, че 61 освободени политически затворници от "Гуантанамо", по някакъв начин са се върнали към борбата, предизвика силни реакции.
Разбира се, трябва да направим всичко, което е по силите ни, за да гарантираме, че освободените затворници няма да предприемат актове на насилие след като бъдат пуснати на свобода. Но в хаоса на новините се изгуби информацията, че Пентагонът може да потвърди само 18 насилствени акции, в които са участвали 61-те освободени затворници, без да предоставя подробности в подкрепа на твърденията си.
Администрацията на Буш не откри нито един американски гражданин, станал жертва на действия, предприета от освободен от "Гуантанамо" затворник.
Все пак, възможностите, освободени от "Гуантанамо" затворници, да причинят злини, не се ограничават до заплахата от бъдещи актове на насилие. Американците загиват и сега, просто поради наличието на "Гуантанамо". Неговото закриване съответно ще запази живота на много американци.
Опразването на "Гуантанамо" ще бъде тежко предизвикателство. Процесът, който администрацията на Обама скицира в общи линии, изисква още много важни решения, за да бъде доведен до край. Но дори само категоричното изявление, че "Гуантанамо" ще затвори вратите си за добро на 22 януари 2010 г., вече промени динамичната среда около затвора.
Португалия, Германия, Канада, Ирландия и Швейцария - все страни, които по-рано проявяваха сдържаност - сигнализираха волята си да участват в процеса по закриването на "Гуантанамо".
Членът на Конгреса от Демократическата партия Джак Мърта се противопостави на тенденцията "не в моя заден двор", приета от други американски политици и заяви, че затворници от "Гуантанамо" биха могли да бъдат прехвърлени в затвори в неговия избирателен район.
Работата на защитниците на установения ред и на върховенството на закона не е приключена. Президентът Обама остави отворена възможността някои затворници, които не са предадени на федералния съд и не са прехвърлени в други държави, да бъдат преместени в други арести или поставени под друг съдебен режим.
При тези обстоятелства може би е благоразумно да не изключваме възможностите от възникването на непредвидени предизвикателства през следващите седмици и месеци. Но администрацията на Обама рискува да унищожи много от позитивите на тази мярка, ако предпочете да създаде нов режим на превантивен арест като средство за затварянето на "Гуантанамо".
Но тези безпокойства се отнасят до бъдещето. Днес трябва да отдадем заслуженото на значимостта на този момент. Затварянето на "Гуантанамо" и тайните затвори на ЦРУ и забраната на изтезанията ще повиши сигурността на американците, ще подобри отношенията със съюзниците ни, ще укрепи коалицията срещу тероризма и ще отнеме на враговете ни едно от най-силните им оръжия.
Но най-основателната причина да тръгнем по този път е, че в една държава, основана върху непоколебимия ангажимент към върховенството на закона и на отказа от произволни арести, това просто е правилния начин на действие.
Президентът Обама наистина изведе Америка на един различен път, американците и останалият свят трябва само да тръгнат по него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!