И ракски журналист замери с обувките си американския президент Джордж Буш, но не го уцели, съобщиха световните информационни агенции.
Това се случи на пресконференцията на американския президент и иракския премиер Нури ал- Малики.
Буш залегна и успя да избегне удара. Двете обувки се удариха шумно в
стената зад двамата лидери.
Репортерите в залата нададоха викове, които според президента представлявали извинение за инцидента. Буш се опита да успокои присъстващите с думите: "Какво толкова, че някой ме е замерил с обувка?". "Ако ви интересуват подробностите, обувката беше номер 10 (44 според българските стандарти)", пошегува се той.
В иракската култура хвърлянето на обувка по някого е израз на висше презрение. Когато през 2003 г. американски морски пехотинци събориха голямата статуя на диктатора Саддам Хюсеин в Багдад, събралите се иракчани заудряха по нея с обувките си.
Журналистът скочи от стола си точно когато двамата държавни мъже щяха да си стиснат ръцете, хвърли обувките си и извика на арабски: 'Това е целувка за сбогом, куче!".
Охраната извлече разгневения мъж от залата, но той успя да изкрещи към президента, че е "виновен за смъртта на хиляди".
Мунатзер ал-Заиди, работи за сунитската антиамериканска телевизия "Ал-Багдадия", която излъчва от Кайро. По-късно телевизията публикува изявление, в което призова иракските власти да освободят нейния репортер и "да пощадят живота му". Телевизията апелира към журналистите от целия свят да изразят солидарност и да подкрепят искането за освобождаването на Зейди.
Президентът на САЩ Джордж Буш изненадващо пристигна днес на
прощално посещение в Багдад.
Това е последната му визита в страната, която беляза управлението му.
Посещението дава възможност на Буш да отпразнува заедно с иракските ръководители новия договор за сигурност между САЩ и Ирак.
Това е четвъртото посещение на Джордж Буш в Ирак като президент и последното преди да предаде командването на войната на новоизбрания президент Барак Обама.
Преди президента на необявено предварително посещение в Ирак бе министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс. Гейтс ще е единственият републиканец от екипа на Буш, който ще запази поста си в администрацията на новия президент.
Барак Обама обеща, че след като встъпи в длъжност, за малко повече от година ще върне в САЩ всички американски войски от Ирак, участващи в бойни действия. Той каза обаче, че това ще стане, ако командирите са съгласни, че изтеглянето няма да застраши американските военнослужещи или сигурността на Ирак.
Във войната в Ирак, започнала преди пет години и девет месеца, загинаха над 4 200 американски войници, отбелязва Асошиейтед прес. Досега тази война струва на САЩ близо 576 млрд. долара.
В момента в Ирак има около 149 хил. американски войници. Тяхната численост бе най-голяма през октомври 2007 г., когато достигна 170 хил.
Новото американско-иракско споразумение по въпросите на сигурността влиза в сила идния месец. То ще замени мандата на ООН, даден на ръководената от САЩ коалиция и разрешаващ й да води военни операции и да задържа хора без обвинение, ако се смята, че те са заплаха за сигурността.
Новото двустранно споразумение промени част от тези условия и предвижда
американските войски да се изтеглят от Ирак до края на 2011 г., на два етапа.
Първият започва догодина - американските войски би трябвало до края на юни да напуснат Багдад и други иракски градове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!