Р уските войски започнаха да се изтеглят от Грузия, съобщи ДПА, като се позова на РИА Новости. От Цхинвали, административен център на Южна Осетия, за Владикавказ в Северна Осетия потегли конвой руска военна техника.
Русия започна да изтегля войските си от конфликтната зона в Грузия в съответствие с предложения от Франция мирен план, заяви заместник-началникът на ГЩ на руската армия ген. Анатолий Ноговицин.
Изтеглянето на мироопазващите сили започна днес,
потвърди той на пресконференция.
Ноговицин съобщи още, че зам.-външният министър Григорий Карасин се е срещнал с американския посланик в Русия по-рано днес, за да обсъдят изтеглянето на руските войски и други подробности.
Постигнахме съгласие за по-голямо сътрудничество от изтеглянето на войските до хуманитарните въпроси, подчерта Ноговицин.
Той обвини грузинските сили, че подготвят провокационни актове срещу руските войски в зоната на конфликта. По думите му той разполага с доказателства, че грузинците се опитват да взривят тунела Роки, основният пропускателен пункт за руските войски в Грузия.
Грузинският президент Михаил Саакашвили призова за преговори с Москва, за да се избегне окончателен развод между двете страни, предаде Франс прес. Той отправи призива в телевизионно обръщение.
"Настояваме окупационните сили незабавно да се изтеглят от Грузия. После ще започнем да обмисляме и да преговаряме за начина, по който можем да избегнем окончателен развод между двете ни държави", заяви грузинският президент, възприемайки за първи път от началото на руско-грузинската криза
относително помирителен тон
Грузия никога няма да се предаде, никога няма да понесе да загуби и най-малката частица от територията си, категоричен беше Саакашвили.
Русия не изтегля войските си от Грузия,
противно на твърдения на руското военно командване, заяви секретарят на грузинския Съвет за сигурност Александър Ломая, цитиран от Франс прес.
"Положението е непроменено. Не виждаме изтегляне", каза той. По думите му руснаците са създали десетки контролно-пропускателни пунктове по пътя между Кашури, в центъра на Грузия, и село Игоети на 30 км от Тбилиси.
Кореспонденти на АФП установиха, че руските войски остават на позициите си на няколко места в Западна Грузия и в Гори, близо до сепаратистката област Южна Осетия.
Грузинското вътрешно министерство обвини руснаците, че унищожават боеприпаси и въоръжение във военната база Сенаки (Западна Грузия), която е окупирана от руската армия.
Журналист на АФП съобщава за четири експлозии в базата, където продължава да има руски войски въпреки даденото вчера от руския президент Дмитрий Медведев обещание за изтеглянето им от Грузия.
Журналист на Ройтерс в Сенаки е чул три силни експлозии, но му е било забранено да приближи района на базата. Той добави, че руски официален представител е предупредил предварително, че ще има контролирани експлозии.
Сенаки се намира близо до другата грузинска сепаратистка област Абхазия.
Русия е разположила няколко ракети с малък обсег СС-21 в Южна Осетия,
а оттам може да се обстрелва грузинската столица Тбилиси, съобщи пожелал анонимност представител на Пентагона, цитиран от Франс прес.
Съобщението излезе първо в американския вестник "Ню Йорк таймс" и бе отречена по-рано днес от ген. Ноговицин.
Той добави, че този въпрос му е бил зададен от американския посланик в Москва Джон Байърли на днешна среща между руски и американски дипломати в Москва.
"Това са балистични ракети, които могат да достигат цели на 105 км и са на въоръжение в руските сухопътни войски. Няма обаче никаква необходимост те да се използват в тази ситуация", заяви Ноговицин.
Представителят на Пентагона обаче потвърди информацията на "Ню Йорк таймс", че такива ракети са разположени северно от южноосетинската столица Цхинвали. Вестникът се позовава на пожелали анонимност представители на разузнаването на САЩ.
Президентът на сепаратисткия район Южна Осетия Едуард Кокойти
освободи членовете на правителството и обяви извънредно положение,
съобщиха ДПА и ИТАР-ТАСС.
Днес бяха подписани три указа - за оставка на правителството, за обявяване на извънредно положение и за създаването на извънредна комисия "за преодоляване на последствията от грузинската агресия", заявил Кокойти пред руския телевизионен канал "Вести-24".
Президентът аргументирал решението си да поиска оставката на кабинета с мудните му действия при разпределянето на хуманитарната помощ, съобщи ДПА, която се позова на радиостанция "Ехото на Москва".
Искам да създам правителство без интриганти, заявил Кокойти.
Той каза още, че ще поиска
Русия да разположи постоянна военна база
на територията на непризнатата република. По думите му тя е необходима, защото в Южна Осетия живеят много руски граждани.
Окончателното решение за такава база ще бъде взето в Москва, подчертал Кокойти.
Той добави, че няма да приеме в Южна Осетия да бъдат разположени международни наблюдатели. "Нямаме доверие на международните наблюдатели - това са хора, които изопачават истината", изтъкнал Кокойти в интервю за Ройтерс.
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) поддържаше екип от наблюдатели в зоната на конфликта между Южна Осетия и Грузия, посочва Ройтерс.
Наблюдателите бяха евакуирани веднага след избухването на сражения между грузински и южноосетински сили.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!