Р усия се надява, че с новата администрация на САЩ ще бъдат постигнати важни договорености в сферата на разоръжаването и контрола над въоръженията, каза днес пред журналисти руският външен министър Сергей Лавров, който участва в Конференцията на ООН по разоръжаването в Женева.
"С идването на Барак Обама ситуацията се промени,
тъй като въпросите на многостранното разоръжаване получават повишен приоритет, за разлика отпреди", каза Лавров.
Русия е готова да развие подробно предложенията за сътрудничество в сферата на противоракетната отбрана (ПРО). Разбрахме се с американците да продължим дискусиите по този въпрос", каза министърът.
Лавров припомни, че администрацията на Обама преразглежда в момента външната и отбранителната политика на САЩ. По думите му, Москва е отправила към партньорите си молба да вземат предвид възможностите на Русия, когато преразглеждат позициите на САЩ за ПРО.
Трети позиционен район на ПРО на САЩ в Чехия и Полша не е единствен вариант дори според американската експертна общност, изтъкна руският министър. "Предлагаме на САЩ и европейските страни съвместна дейност за решаване на проблема", каза той.
Ако трети позиционен район бъде изграден, това ще създаде риск за стратегическите интереси на Русия и Москва ще бъде принудена да вземе необходимите мерки, за да отвърне на заплахите, обяснила според Лавров руската страна на американските преговарящи.
"Същевременно бихме предпочели да не действаме по това направление. И щом американските ни колеги казват, че тази система е необходима за отразяване на заплаха откъм Юг, предложението отпреди две години за съвместен мониторинг на ракетните заплахи остава на масата за преговори",
подчерта руският министър.
Едностранното изграждане на стратегически системи за ПРО създава пречки за напредъка в ядреното разоръжаване, заяви Лавров в слово пред участниците в женевския форум. Това крие риск да се наруши балансът в режима от спънки и противовеси, които осигуряват глобалния паритет, каза той.
Москва предлага конструктивна алтернатива - да бъдат обединени усилията на всички държави, заинтересовани да действат срещу потенциалните ракетни заплахи. Готови сме за съвместна работа въз основа на равноправно партньорство, изтъкна руският министър.
Пълният отказ от ядрено оръжие е възможен само ако се спазва принципът за равна сигурност за всички страни. Движението към "глобалната нула" предполага да бъде осъществен комплекс от мерки за стабилно развитие на процеса по разоръжаването, заяви Лавров.
В този контекст всички държави, притежаващи ядрено оръжие, трябва според него да продължат процеса на ядрено разоръжаване и "плавно" да се присъединят към усилията в тази сфера, полагани от Русия и от САЩ.
Пълното ядрено разоръжаване предполага да се предотврати разполагането на стратегически нападателни оръжия в космоса и още редица мерки, успоредно с които трябва да се решават и други международни проблеми, включително да бъдат уредени и регионалните конфликти, отбеляза руският министър.
Русия предлага на страните от ЕС и на другите си партньори да се споразумеят за общ отказ от ракетите със среден и малък обсег и да се разработи договор за забрана на производството на радиоактивни материали, предназначени за производството на оръжия.
Москва призовава всички държави да се присъединят към Допълнителния протокол към споразумението за гаранциите с МААЕ във връзка с Договора за неразпространение на ядреното оръжие, каза още Сергей Лавров.
Предложението на Русия да не се разполагат стратегически нападателни оръжия извън територията на съответните държави се отнася само до ядрените оръжия с наземно базиране. Така коментира Лавров по молба на журналисти
послание на руския президент Дмитрий Медведев
до участниците в женевската конференция.
Медведев заявява, че Москва предлага на Вашингтон да не бъдат разполагани стратегически нападателни въоръжения извън националните територии и в новия договор за съкращаване на този тип оръжия да се включат не само ядрените бойни заряди, но и техните носители - междуконтиненталните балистични ракети, балистичните ракети, разположени на подводници, и тежките бомбардировачи, пояснява ИТАР-ТАСС.
На 5 декември т. г. изтича срокът на Договора за съкращаване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия, изиграл историческа роля за гарантиране на стратегическа стабилност и сигурност в света. Днес сме изправени пред настоятелната необходимост да се придвижим напред по пътя към ядрено разоръжаване, подчертава Дмитрий Медведев.
В момента стратегическите носители и съответните бойни заряди са много по-малобройни, отколкото предвиждат ограниченията в действащия договор. Следователно той вече не ограничава Русия и САЩ в ракетно-ядрената сфера, а на практика им дава възможност да увеличават броя на стратегическите нападателни въоръжения, изтъква руският лидер.
Бъдещото споразумение трябва да е юридически задължаващо, перспективно ориентирано. Русия е отворена за диалог и готова да преговаря с новата администрация на САЩ, посочва той.
"Изцяло споделям стремежа на президента на САЩ Барак Обама към
благородната цел светът да бъде избавен от ядрената заплаха и виждам тук благодатно поле за съвместна дейност", пише руският президент в посланието си до участниците в женевската конференция по разоръжаването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!