Си Ен Ен съобщава за същия брой жертви като цитира пратеника на ООН в страната. Това обаче противоречи на официалната информация, според която са загинали 10 полицаи, а близо 100 души са ранени.
Насилието в Андижан е провокирано от радикалната ислямистка партия "Хизб ут Тахрир", обяви днес на пресконференция в Ташкент президентът на Узбекистан Ислам Каримов, който е информирал за ситуацията руския държавен глава Владимир Путин.
Говорител на партията отхвърли обвиненията, като заяви, че отговорност за събитята носят Каримов и неговият подтискащ режим, допълва БНР.
Сградата на областната администрация, която вчера беше превзета от бунтовници, е освободена и ситуацията в Андижан се стабилизира, въпреки че протестите не са прекратени, информира РИА "Новости".
Същевременно около 4000 узбекистанци са се събрали на границата със съседен Киргизстан в Ошка област и очакват да получат убежище, след като войници открили огън по демонстрантите в Андижан.
Според Каримов не е издавана заповед за стрелба по тълпата, предават агенциите.
Ако Киргизстан реши да даде подслон на бежанците, това може да обтегне отношенията между двете съседни държави, отбелязват наблюдатели.
По-рано повече от 600 граждани на Узбекистан, повече от които ранени, успели да преминат границата близо до киргизстанския град Сузак, информира "Франс прес", като се позовава на източник от градската управа.
Узбекистан стана независима страна през 1991 г. след разпадането на Съветския съюз, припомня РФИ-България.
Централноазиатската република страда от тежки икономически и социални проблеми - 1/3 от населението живее под прага на бедността, а корупция разяжда всички слоеве на властта.
Ръководена с желязна ръка от Ислам Каримов, бивш шеф на комунистическа партия, страната често се критикува от правозащитни организации заради репресивната политика към всяка форма на опозиция.
След атентатите от 11 септември 2001 г. Узбекистан бързо се превърна в съюзник на САЩ и дори позволи на американската армия да използва една от военновъздушните бази по време на операцията в Афганистан.
В името на международната борба срещу тероризма Ислам Каримов предприе мащабна кампания в страната срещу ислямистките среди, пряка цел на която са две организации - Узбекистанското ислямистко движение и радикалната ислямистка партия "Хизб ут Тахрир".
Сега президентът е изправен пред дилемата да задоволи американските интереси в региона като се изправи срещу ислямистките движения или да се сближи с Русия и да избегне криза подобна на тази в Киргизстан, смята РФИ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!