С поред президента Георги Първанов най-голям потенциал за управление на страната има в четиристранна коалиция, която да включва Коалиция за България, НДСВ, ДПС и БНС.
Държавният глава даде специална пресконференция в събота по обяд, но въпреки големите очаквания не съобщи на кого ще възложи да състави правителство, а каза няколко всеизвестни неща от политическия живот през последните седмици. (Вж. пълния текст на изявлението му в President.bg).
Единствената тема, по която държавният глава беше необичайно обстоятелствен, беше за отношението към турския и ромския етнос.
Първанов постави изискване гласуването на проектокабинета да стане в първия пленарен ден на Народното събрание следващата седмица, т.е. в сряда.
Ако преговорите не доведат до четиристранна коалиция, ще се усложни решаването на много задачи. Но и една тристранна коалиция би имала своя потенциал, посочи Първанов. Ако и това не стане, имам готовност за незабавно съставяне на служебен кабинет, увери той.
Той призова партийните ръководства да осъзнаят, че сега и в бъдеще коалиции ще трябва да се правят не само на идеологическа основа.
Дебатът между лявото и дясното е важен и ще бъде необходим и за в бъдеще. Но когато става дума за свръхприоритета - членството ни в ЕС, което ни се изплъзва - и това добре трябва да бъде чуто - нещата опират до стриктно изпълнение на критериите, зададени от Брюксел.
Не леви и не десни завои, а ускоряване на евроинтеграцията и качествени промени в процеса са необходими, за да си решим тези проблеми, подчерта президентът.
Опасното сега е, че от парламента се чуват гласове, които откровено подстрекават към национално разделение, към противопоставяне между етносите.
Поведението на някои парламентаристи дава тон за агресия и конфликтност в определени среди на обществото. И ние не можем да си затваряме очите за това, каза Първанов.
Той смята за рискови опитите да бъде елиминирано Движението за права и свободи - не само защото това е третата по численост парламентарна група, но и защото силовият натиск от страна на редица формации спрямо турския етнос може да доведе до капсулирането му.
Първанов каза, че сам той бил полемизирал с ръководството на ДПС в много по-голяма степен отколкото мнозина други настоящи оратори.
"Мога да разбера и най-острата полемика между партийните лидери. Това, което не мога да разбера и което няма да приема, са опитите едни или други критики и несъгласия да се разпрострат автоматично върху съгражданите ни от друг етнос, в случая - от турски произход,"посочи президентът.
Визирайки "Атака", без да назове изрично националистите на Сидеров, Първанов предупреди, че "този парламент легитимира шовинистичната реторика, от която България беше пощадена в рамките на прехода".
Той беше категоричен, че "никога досега политическият дебат не е звучал така антитурски, антиромски, засягат се и други етнически групи".
Етнизирането на политиката е най-опасната игра с огъня. Игра, която не можем да си позволим по никакъв начин, каза Първанов.
И посочи, че поощряването на радикалните лидери в един етнос, може да роди радикални лидери сред другите етнически общности.
"Може ли България да си позволи подобно радикализиране? Не е ли ясно, че конфронтацията е благодатната среда за слабите, за калпавите политици. На тях им трябва враг. И най-изпитаният, но и най-опасният начин е да посочиш, да нарочиш съседа си за враг и за причина на проблемите, които има една или друга социална общност", гневно заяви президентът.
Стратегически важна цел за нас е да запазим етническия мир, да съхраним нашия етнополитически модел - като го променяме, като го развиваме, като не допускаме нито отричането, нито монополизацията му, каза Първанов.
Той отдели значително място на проблемите на ромския етнос:
"Ключов елемент от този модел е отношението към ромския етнос. И тук наличието на реални и тежки социални и икономически проблеми се експлоатира за политически цели, като се губи чувството за мяра. Твърде дълго партиите гледаха на ромската общност само като на източник на електорална подкрепа, а някои от правозащитните организации превърнаха ромската тема в добър бизнес.
Ромите са жертва на прехода. Една немалка част от тях наистина се превръщат постепенно в сериозен проблем за обществото ни. Но решението на този проблем може да стане не като се създават нагласи за изключване на ромите от обществените процеси, от бъдещето на държавата ни, а само и единствено чрез интегрирането им, чрез целенасочени усилия на държавата и гражданското общество, а също и на самите роми.
Те трябва да бъдат и субект на тези промени. Ромите са част от проблема на България, но трябва да бъдат и част от решението на този проблем. Това е единственият отговорен подход.
Ромите са не само равноправни, но и равнозадължени български граждани. И от това разбиране ние не трябва да отстъпваме нито крачка. Никой не може да лишава ромите от техните исконни права като хора и граждани, но и никой не може да се надява, че законът ще се прилага спрямо тях по-различно.
Точно такива настроения подхранваха и партии, и т.н. правозащитни организации. Не може да има етноси, които да са привилегировани по отношение на закона,", заяви държавният глава.
Лявоцентристката коалиция щяла да олицетворява не само отдавна желаният исторически компромис, но и щяла да стане мощен фактор за консолидация на цялото българско общество, според Първанов.
Държавният глава вярва, че голяма коалиция ще бъде силен знак към европейските партньори, че сме преодолели по думите му "летния вирус", от който била заболяла българската политика през последните седмици.
Такава коалиция ще бъде ясен знак към българския избирател, че е разбран неговият вот: не просто да има диалог и търпимост, но и да се формира интеграционен модел на управление. Президентът мисли, че това ще е управление чрез максимално съгласие.
Очаквайки трудности, Първанов призова в самата коалиция да се изграждат "коректни отношения на равнопоставеност и на недопускане на вътрешни оси".
Въпреки очакванията, държавният глава не каза на пресконференцията на коя парламентарна група ще връчи третия мандат. Критерият, от който щял да се води при връчването на мандата, щяла да е готовността и способността на съответната парламентарна група да бъде консолидиращ елемент да създаде условия за формиране на солидна управленска коалиция, каза Първанов.
Журналистите веднага посочиха, че така Първанов би могъл да говори само за БСП, на която беше председател преди да стане президент на републиката.
Веднага след пресконференцията започнаха разговори между работните групи на политическите сили за сформиране на кабинет.
Това съобщи лидерът на левицата Сергей Станишев пред репортери. Около 16 ч. той излезе от сградата на парламента на площад "Ал. Батенберг".
Станишев каза, че е работил със своя екип по програмата за управление. Попитан ще бъде ли включен БНС в разговорите, лидерът на БСП каза: "Ние вече сме говорили с БНС". Той уточни, че с БНС е разговаряно и по проектодокументите.
В разговорите са участвали Даниел Вълчев и Христина Христова от НДСВ и Юнал Лютфи, Лютви Местан и Емел Етем от ДПС.
Първанов настоява преди връчването на мандата вече да е създадена коалицията.
Например, формалният мандатоносител може да бъде и БНС, но аз държа мандатът да бъде поет политически от коалицията, от нейните лидери, посочи пред журналистите държавният глава.
Затова в близките ден-два, той щял да покани ръководствата на тези партии на втори, последен кръг консултации.