Г ерманският Конституционен съд гледа жалба от противници на Лисабонския договор, която отново поставя под въпрос окончателното ратифициране на текста от страна основателка на ЕС, предаде Франс прес.
Куп жалбоподатели - от депутата консерватор от баварския Християнсоциален съюз Петер Гаувайлер до представители на радикалната формация "Левите" - поддържат становището, че договорът за реформиране на евроинституциите нарушава конституцията, като лишава националния парламент от компетенциите му.
В жалбата си Гаувайлер дава хипотетичен пример за това как договорът позволява да се заобиколи парламента: "Министърът на околната страна не успява да прокара в парламента забрана на крушките с нажежаема жичка, които вредят на околната среда. После той предлага същата забрана в Европейския съвет, другите министри от ЕС я приемат и в крайна сметка забраната се превръща официално в европейска директива, която трябва да бъде възприета в германското право, въпреки че е била отхвърлена от парламента", посочва депутатът.
Масата документи, "произвеждани" от ЕС, възпрепятстват депутатите да предупреждават за този род маневри, отбелязва АФП.
Съдът, чиито осем съдии заседават в Карлсруе, Югозападна Германия, прие жалбата много сериозно и отдели цели два дни на защитни пледоарии. Същото се отнася до правителството, което възложи на двама министри, на вътрешните работи Валфганг Шьойбле и на външните - Франк Валтер-Щайнмайер, да защитава договора, приет от ЕС през октомври 2007 г.
Германският канцлер Ангела Меркел направи всичко възможно за постигане на единодушие на 27-те страни членки по текста.
Договорът вече бе ратифициран от двете камари на германския парламент, но по искане на Конституционния съд, президентът Хорст Кьолер ще изпрати закона за ратификация само след обявяване на съдебното решение, което може да означава да се чака до лятото.
С това висшата съдебна инстанция на Германия се превърна в поредно препятствие за влизането в сила на договора след пречките, издигнати от Ирландия, Полша и Чехия.
На референдум през юни миналата година ирландците отхвърлиха текста, но след като Дъблин извоюва някои промени в полза на Ирландия, избирателите са призовани тази година да гласуват повторно.
Полският президент Лех Качински заяви, че ще подпише закона за ратификация само ако договорът бъде одобрен от Ирландия.
Очаква се на 17 февруари долната камара на чешкия парламент да се произнесе по документа, но дори тя да го ратифицира, президентът на страната, евроскептикът Вацлав Клаус, се зарече да забави подписването му възможно най-дълго, припомня АФП.
Започващото изслушване в германския съд може и да не отмени най-новите спънки пред ратифицирането на документа от Берлин. Дори съдиите да отхвърлят тази жалба, ново възражение от над 200 страници бе депозирано пред съда в края на януари, отбелязва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!