Това регламентират промените в постановление №103/1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина.
Местата са предназначени за класираните на първо място на национални олимпиади по български език и литература от държавите, в които се провеждат такива олимпиади, както и за първенците, завършили Болградската гимназия, Приморския украинско-български лицей, гимназиите в селата Городное и Каменка (Украйна), Българския теоретичен лицей в Кишинев, Тараклийския педагогически колеж, Музикалния колеж в с. Твърдица (Молдова), гимназиите в Димитровград и Босилеград (Сърбия и Черна гора), Българския теоретичен лицей в Букурещ и Теоретичния лицей в с. Дудещи Веки (Румъния) и Училището за национално възраждане в гр. Повлодар (Казахстан).
Те ще могат да се обучават по избрани от тях специалности, с изключение на изкуствата, здравеопазването и спорта.
50 места за двуседмичен отдих в базите на МОН ще се осигуряват ежегодно за чуждестранни ученици и студенти от българска народност, които се обучават в Молдова, Украйна, Сърбия и Черна гора, Македония, Румъния, Албания и Казахстан.
Учениците от тези средни училища и от неделните училища с преподаване на български език ще имат възможност да участват в едномесечни или двуседмични езикови практики у нас.
Междувременно президентът Георги Първанов е в Молдова за откриването на Тараклийския държавен университет.
На днешната церемония ще присъства и молдовският държавен глава Владимир Воронин.
Предвижда се ректорът проф. Николай Червенков да връчи на двамата президенти "ключа" на университета, а тържественото откриване включва и съвместен концерт на млади български изпълнители от Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка с певците Бисер Киров, Йорданка Варджийска и Райко Кирилов.
По този повод вчера Министерският съвет одобри и проектоспоразумение с бившата съветска репубрика за подпомагане на образователния процес в университета.
Документът ще способства висшето училище да стане средище на българската просвета и култура в региона, обясняват от "Дондуков" 1.
Споразумението предвижда обмен на преподаватели, осигуряване на педагогически и лингвистични практики за студентите и следдипломна квалификация на преподавателски кадри от университета, организиране на съвместно обучение при годишен прием на 100 студенти и докторанти, като българската страна предоставя стипендии за учащите и издръжка на база на диференцираните нормативи за издръжка на студентите.
Държавният университет в град Тараклия бе създаден с указ на молдовския президент през март т.г., което бе договорено при официалното посещение на Георги Първанов през януари 2003 г.
Страната ни изпраща и учебно-помощна литература за нуждите на над 10 000 ученици в Молдова, които изучават български език.
Като преподаватели по български език и литература и музика работят командировани от МОН специалисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!