Ш ест години по-късно 11 септември още боли, отбелязва "Лос Анджелис таймс". Политическите и военните лидери на САЩ почетоха годишнината от терористичните атаки на 11 септември с възпоменателни церемонии за почти 3000-те американци, които загинаха през 2001 г., разказва вестникът.
На южната поляна на Белия дом в 8,46 ч., когато полет №11 се удари в северната кула на Световния търговски център преди шест години, с едноминутно мълчание бе почетена паметта на жертвите.
На церемонията присъстваха президентът Джордж Буш и вицепрезидентът Дик Чейни заедно със своите съпруги, но държавният глава не произнесе слово.
Снимка на тъжната церемония пред Белия дом публикува и "Фигаро", а друг френски вестник - "Монд", се пита: Шест години след атентатите от 11 септември докъде стигна войната срещу тероризма?
Статията, озаглавена "Напразните усилия на властта", е посветена на различните конфликти, възникнали след атентатите от 11 септември. В политически план, равносметката от последните шест години никак не е блестяща, констатира изданието.
Утопичната идея на американците за демократизирането на Близкия изток потъна някъде из пясъците. В замяна на това "оста на злото" се разшири с присъединяването на Иран - страна, която вероятно в най-скоро време ще разполага с ядрено оръжие и която се опитва да извлече полза от непопулярността на американците в региона.
Техеран се оправдава с това, че осигурява защитата си срещу Запада, което му позволява да действа и да развива ядрения си арсенал, смятат от "Монд".
Световната преса коментира и доклада на командващия многонационалните сили в Ирак ген. Дейвид Петреъс. Според "Монд" висшият US военен се е изправил пред критиките на американските сенатори.
Президентът Буш ще последва препоръките на ген. Петреъс за намаляване на американските сили в Ирак с 30 хил. души през следващите 12 месеца, прогнозира британският "Гардиън".
Официални представители на Белия дом споделиха за медиите в САЩ, че държавният глава възнамерява да приеме плановете на американския главнокомандващ в Ирак, които бяха изложени пред Конгреса през последните два дни.
Съкращаването на силите отбелязва спад в сегашната численост на US частите, но бе разкритикувано от демократите и от някои републиканци за липсата на ангажимент за намаляване на военното присъствие под нивата от февруари т.г.
Предложението на Петреъс предвижда до август 2008 г. в Ирак да има 130 хил. американски военнослужещи - колкото бе и числеността преди прилагането на новата стратегия на Белия дом.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!