З а Дмитрий Медведев, когото Владимир Путин обяви за свой наследник още през декември, са гласували над 50 милиона руснаци от 108 милиона с право на глас, съобщи Централната избирателна комисия. Това е абсолютен рекорд за президентски избори в Русия, посочва ИТАР-ТАСС.
Предишният рекорд е бил поставен от Путин през 2004 г., когато за него гласуваха над 49,5 милиона избиратели. На изборите през 1991 г. първият президент на Руската федерация Борис Елцин събра 45,6 милиона гласа.
По последни данни на ЦИК въз основа на 97% от протоколите Дмитрий Медведев печели 70,2% от гласовете, следван от комуниста Генадий Зюганов със 17,8%, крайния националист Владимир Жириновски с 9,4% и Андрей Богданов с 1,3% при избирателна активност 69,6 %.
Ръководителят на предизборния щаб на Медведев обяви, че встъпването в длъжност на новоизбрания президент ще се състои на 7 май.
Президентът Владимир Путин и победителят Медведев се появиха заедно Снощи на младежки концерт на Червения площад, организиран по инициатива на движението "Млада Русия".
Медведев, облечен в дънки и кожено яке,
обеща пред близо 20-те хиляди младежи, събрали се на площада въпреки дъжда и вятъра, да следва курса, започнат от Владимир Путин.
"Имаме възможност да се развиваме както през последните години. Да поддържаме стабилност, да подобряваме качеството на живота. Убеден съм, че трябва да съхраним курса, предложен от президента Путин", посочи Медведев, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Новоизбраният президент благодари на всички, които са гласували за него. "Заедно ние сме две трети от населението на нашата страна", заяви той.
Владимир Путин поздрави Медведев за избирането му на президентския пост, като изтъкна, че това е станало в "строго съответствие с конституцията и в сроковете, предвидени от закона". Сегашният президент изрази увереност, че победата на Медведев е доказателство, че политиката от последните 8 години е била успешна.
На сцената на Червения площад свириха известни руски групи. Над 2500 милиционери и войници от вътрешни войски охраняват концерта.
Президентът, а не премиерът ще ръководи външната политика,
чиято основна цел ще бъде защитата на руските интереси чрез всички законови средства, заяви на първата си кратка пресконференция Дмитрий Медведев.
Той съобщи, че първата му визита в чужбина като държавен глава ще бъде в някоя от страните от ОНД. "Ние нееднократно подчертахме, че за Русия основен външнополитически приоритет са отношенията със страните от ОНД", посочи той.
За пореден път Медведев изтъкна, че политиката му ще бъде продължение на курса на Путин. Новоизбраният президент каза също, че ще определи състава на новото руско правителство и на президентската администрация в тясно сътрудничество с Путин, а между двамата отношенията ще се градят на приятелство, партньорство и доверие.
Лидери на големите западни страни
поздравиха Дмитрий Медведев с избирането му за руски президент, но не спестиха критични забележки за съмнителната демократичност на вота в неделя.
Гордън Браун е готов да тегли черта на дългия дипломатически спор между Лондон и Москва. Британският премиер телефонира на новоизбрания руски президент и му предложи нов старт в двустранните отношения, пише в. "Гардиън".
Източници, близки до британския премиер, съобщиха, че Браун обмисля дали да поздрави Медведев с победата във вчерашните избори. "Даунинг стрийт" призна, че вчерашните избори са били далеч от международните стандарти, след като милиони служители в обществения сектор са били принудени да гласуват и че европейските наблюдатели вероятно ще отсъдят, че вотът не е бил нито свободен, нито честен.
Но британските дипломати смятат, че избирането на Медведев предлага възможност за изход от дълбоката криза, последвала две от "най-абсурдните събития в близкото минало" - убийството на руския дисидент Александър Литвиненко и скандала с офисите на Британския съвет в Руясия, изтъква вестникът.
"Винаги сме казвали, че ще търсим възможности за подобряване на отношенията ни с Русия и се надяваме на по-добро сътрудничество по редица въпроси, но ще съдим новото руско ръководство по действията му и по резултатите от тези действия", заяви говорител на Браун.
Френският президент Никола Саркози сърдечно поздравил Дмитрий Медведев за убедителната победа в телефонен разговор, съобщиха руските агенции, позовавайки се на източник от обкръжението на Медведев.
Френският държавен глава потвърдил намерението си да продължи укрепването на стратегическото партньорство между двете страни и поканил бъдещия президент да посети Франция.
Френският външен министър Бернар Кушнер призова днес Европейския съюз да намери нов език, за да общува с Медведев. Кушнер изрази съжаление, че европейците не са успели да го сторят с Владимир Путин, предаде Франс прес.
"Независимо от възможните критики срещу практиката на Путин - все още не тази на Медведев, ще видим как ще стане - трябва да намерим език, за да общуваме с Русия - ние, Франция, но най-вече Европейският съюз", каза Кушнер.
Русия е ощетена от това, че не заема мястото, което й се пада, в отношенията с ЕС, посочи френският министър и допълни, че страните от Общността все още "не са намерили подходящия език", за да общуват с Москва.
Част от бъдещето ни се намира в Русия, и това не засяга само енергията. Русия трябва да заеме мястото, което й се полага, да си възвърне мястото в т. нар. концерт на нациите, изтъкна Кушнер.
Гласуването за президент премина вчера по руски, с предизвестена победа, коментира той резултатите от вота. Твърде изненадващи цифри, все още не сталински, но 70% никак не е малко, каза френският министър.
Руските президентски избори не отговарят на всички демократични и конституционни критерии и Германия съжалява, че независимите международни наблюдатели не получиха възможност да действат свободно, заяви в Берлин правителствен говорител.
Въпреки това канцлерът Ангела Меркел с нетърпение очаква да работи заедно със следващия президент Дмитрий Медведев и се надява скоро да се срещне с него и с президента Владимир Путин, заяви на редовния си брифинг Томас Щег.
Ръководителят на мисията на ПАСЕ Андреас Грос смята, че президентските избори в Русия не могат да бъдат наречени напълно демократични, предаде ИТАР-ТАСС.
Резултатите от изборите отразяват волята на избирателите, но демократичният потенциал не бе реализиран напълно, заяви на пресконференция ръководителят на делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа - единствените западни наблюдатели, присъствали на изборите.
В хода на тези избори наблюдавахме повторение на същите недостатъци, които бяха отбелязани на парламентарните избори през 2007 г. Тези недостатъци бяха отбелязани от групата наблюдатели на ПАСЕ, но нито един от констатираните недостатъци не бе отстранен от руските власти при подготовката за президентските избори.
По-конкретно, руските власти не се съобразиха с безпокойството, изразено от наблюдателите от ПАСЕ, във връзка с регистрацията на кандидатите, което поставя под въпрос свободата на тези избори. Включително, не бе подобрен достъпа на кандидатите до медиите, което ги постави в неравностойно положение, заяви Грос.
В първи коментари за президентските избори в Русия, европейската преса днес изказва
съмнения в честността на вота
и се пита дали ще се стигне до разделяне на властта между новия президент и Владимир Путин.
Германските всекидневници смятат, че изборът е бил манипулиран и изтъкват възможността за забавяне на икономическия растеж, което може да усложни задачата на Дмитрий Медведев.
"Ритуалът на демокрацията беше дотолкова изпразнен от съдържание, че според повечето руснаци и да бяха гласували, и да не бяха гласували, резултатът щеше да е един и същ", пише "Зюддойче цайтунг".
Медведев като че ли ще има по-трудна задача от Путин, прогнозира вестникът. Вярно е, че петролът се продава все така скъпо, но икономическият растеж в Русия губи сила, допълва "Зюддойче цайтунг" и се пита дали руснаците не са гласували за Медведев с надеждата, че той ще продължи растежа.
За "Франкфуртер рундшау" президентските избори са били манипулирани по същия начин като парламентарните през декември.
Британският "Дейли телеграф" изтъква с ирония, че както през съветската епоха, руснаците се втурнаха като луди към избирателните урни. Целият свят знаеше кой ще спечели, но те се опитаха да придадат демократичен привкус на изборите, посочва вестникът.
Италианският печат също изразява съмнения в редовността на вота. "Триумф за Медведев, който нямаше съперници" е заглавието на "Кориере дела сера".
За "Република" победата на наследника на трона на Путин изглежда по-малко внушителна заради напрежението, което се създаде между Москва и международните организации и което накара ОССЕ да не изпрати наблюдатели.
За полския "Газета Виборча" интригата едва сега започва. "След като положи клетва на 7 май, новият президент ще трябва да реши кой в действителност ще управлява страната и какъв да е политическият му режим", посочва вестникът.
Сенаторът Барак Обама, претендент за кандидатурата на Демократическата партия за президентските избори в САЩ, смята състоялите се вчера избори за президент в Русия за "недостатъчно свободни", предаде Ройтерс.
"Разочарован съм, че изборите не бяха изцяло свободни и честни заради липсата на свободни медии и преследването на опозиционните фигури и политическите партии", се казва в декларация на Обама. Той е на мнение, че САЩ трябва да продължат да подпомагат развитието на демокрация и на гражданско общество в Русия, като едновременно с това си сътрудничат с Дмитрий Медведев.
Съперничката на Обама за президентска кандидатура Хилари Клинтън определи изборите в Русия за "преломен момент в отстъплението от демокрацията". Според сенаторката от Ню Йорк всеки знаеше, че определеният лично от Владимир Путин за негов приемник Дмитрий Медведев ще спечели.
Говорители на Белия дом и на Държавния департамент казаха, че ще дадат оценка на изборите в Русия, след като станат известни окончателните резултати.