В аканциите са за отмора. Президентът Саркози обаче превърна своята лятна почивка в политическа декларация, като стана първият демократично избран френски президент в историята, който прекарва основната си годишна ваканция в Америка, пише лондонският в. "Таймс".
Визитата му в страната, която Франция обича да мрази, провокира гневни реакции в Париж и изумление в Улфбъро, шикозния курорт в Ню Хемпшир, където президентът ще прекара следващите две седмици.
52-годишният Саркози пристигна с 53-годишната си съпруга Сесилия и десетгодишния им син Луи в четвъртък, сигнализирайки намерението си да обнови френско-американските отношения.
Президентското семейство е наело имение със спа, домашен киносалон, частен плаж и кей за четири яхти на езерото Уинипесоки за 30 хил. долара седмично.
Заминавайки в отпуска, Саркози остави зад себе си разрастващата се полемика във Франция за цената, която е платил, за да осигури освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар, държани осем години в либийски затвор.
Разкритието, че Сарко Американеца, както го наричат, планира ваканция в САЩ, предизвика нов порой от критики от опонентите му в интернет форумите.
Според тях това е още едно доказателство, че той ще зареже антиамериканската линия на предшественика си Жак Ширак, който остана извън войната в Ирак.
Би било хубаво, ако американците си задържат този мегаломан, пише един интернет потребител. "Къде другаде би могъл "Малкия Буш" да избере да прекара лятната си почивка, освен в милионерски палат близо до своя голям брат?"
Според Доминик Моиси от Френския институт по международни отношения, американската ваканция илюстрира твърдата решимост на Саркози да скъса с галската традиция.
"Забелязва се желание за независимост, сякаш той заявява: "Аз съм този, който взима решенията, нещата няма да бъдат, както преди, аз съм свободен човек!"
Президентът десноцентрист се стреми да убеди ленивите си сънародници, любители на развлеченията, да възприемат американския вкус към усърден труд и трупане на богатство".
В Улфбъро местните жители изразиха опасения да не би суетнята около френския президент да не провали градския панаир през уикенда.
Саркози предизвика скандал във Франция, когато замина на почивка на яхта край Малта след изборната си победа през май, така че сътрудниците му се постараха да държат в тайна заминаването му за САЩ.
Улфбъро издаде тайната, като написа "Добре дошъл, Никола Саркози!" в градския уебсайт.
Броят на къщите в града е 4000 на обща стойност 750 млн. долара. Населението извън сезона е 5000 души, а по време на туристическото лято - 25 000, завършва кореспонденцията си от Париж Адам Сейдж.
Френските официални представители не разкриха подробности за частните планове за почивка на президента, като заявиха само, че Саркози и съпругата му ще отседнат в дом, собственост на техни приятели в Нова Англия, на брега на езеро на около два часа път от Бостън, предаде Асошиейтед прес.
Според Елисейския дворец президентското семейство отпътувало за САЩ с редовен полет.
Местни жители в Улфбъро разкриха, че става дума за имението на бившия шеф от "Майкрософт" Майкъл Апи, който построил резиденцията преди три години.
Според сайта на посредническата агенция за наемане на имота домът с площ 2 135 кв. м има кино и мултимедиен салон с 15 места, осем спални и 11 бани и може да бъде нает за 30 000 долара седмично.
Сервитьорка от местния "Доксайд грил енд дейъри бар" споделя, че Саркози в компания от 12 човека вечеряли в четвъртък със салати - специалитет на главния готвач и плодов десерт и били много любезни.
Градчето, чиято история датира още от 1759 г., претендира да е най-старият летен курорт в Америка и привлича богати и известни хора от цял свят.
Принцът на Монако Рение и принцеса Грейс, писателят Кърт Вонегът, актрисата Дрю Баримор и мадам Чан Кайши са имали вили тук.
Мит Ромни, бивш губернатор на Масачузетс и сегашен републикански претендент за президентския пост, има имение от 11 акра, оценено на над 10 млн. долара, на брега на езерото.
По ирония градчето е наречено на името на генерал Джеймс Улф, убит, докато командвал британските сили в решаващата битка край град Квебек, която на практика слага край на надеждите на Франция за империя в Северна Америка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!