В ъпреки че от поредната мисия на международния посредник Матю Нимиц в Скопие изминаха вече няколко дни, реакциите около нея не стихват и показват за пореден път различията в позициите, които публично оповестяват основните институции в държавата, коментира кореспондентът на БНТ в Скопие Костадин Филипов.
"Президентският кабинет е изненедан от становището на премиера Груевски", пише в. "Дневник" на първата си страница. Става въпрос за изявления на премиера Никола Груевски в събота, според когото за Македония единственият компромис, който може да направи, е да приеме "двойната формула" за името.
Тази формула обаче, според съветници на държавния глава Бранко
Цървенковски, била отхвърлена веднага, след като Атина наложи вето на поканата към Македония за членство в НАТО в Букурещ.
Според "двойната формула", Македония получава едно име за обща международна комуникация, в това число и в международните организации, и друго наименование в двустранните връзки с южния съсед Гърция.
А една от идеите, които Нимиц бил предложил при последното си посещение в Скопие, била да се приеме едно име за общо ползване, което за македонската страна било неприемливо, твърди Груевски.
В специално изявление на кабинета на президента Цървенковски по този повод се допълва, че не може една преговаряща страна така да променя становището си, още повече, че то било предварително съгласувано с държавния връх.
"Дневник" цитира и мнението на външния министър Антонио Милошоски, който заявил, че започва реализация на гръцкия сценарий Македония да бъде представена като виновник за неуспеха на преговорите.
"Утрински весник" информира за среща на Матю Нимиц с Вселенския патриарх Вартоломей - "изненада и за цялата общественост в Македония".
Близкият до властите "Вечер" изнася на челно място на първата си страница заглавието "Гърция трябва да признае македонското малцинство и да спре с дискриминацията". Вестникът се позовова на документ на Хелзинския комитет за правата на човека, който още през 1994 г. отправил препоръката да се
спазват правата на "етническите македонци в Гърция", като те самите бъдат признати като малцинство със своята култура и език.
Според гръцките вестници днес "Груевски е етнически заслепен" и е "американският глашатай на Балканите, който отново провокира".
Близкият до дипломатическите среди в Атина в. "Катимерини" цитира външния министър Дора Бакояни, която казала, че "непримиримите и провокативни изказвания на Груевски са "извън мярката" и че те потвърждавали жалкото положение, в което е изпаднал македонският премиер.
"Никола Груевски допуска голяма грешка, тъй като отговорността за блокиране на преговорите с Атина и впоследствие на евроатлантическата ориентация на собствената му страна ще тежи единствено на него", изтъква ръководителката на гръцката дипломация.
В. "Та неа" твърди, че в началото на септември ще се състои нов кръг преговори под егидата на Матю Нимиц по спора със Скопие за името на Македония и че не било изключено през септември Вашингтон да предприеме някаква инициатива за уреждане на този проблем, тъй като целта на Буш била Македония да получи членство в НАТО преди края на мандата на неговата администрация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!