До 14 декември, когато е общото събрание на "Булгартабак холдинг", ще бъдат обсъдени различните варианти по преструктурирането на холдинга, а до края на годината ще има яснота относно стратегията за приватизация, увери министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров във времето за парламентарен контрол днес.
Той уточни обаче, че преди да бъде приета стратегия, е необходимо да бъде изяснен подходът за изготвянето й. Според него досегашният подход е бил погрешен и приватизацията на тютюневия холдинг се е проваляла три пъти.
В момента дружествата в холдинга са в много добро финансово състояние, отчете Овчаров и отбеляза, че "Булгартабак" приключва деветте месеца на годината със 76 млн. лева оперативна печалба.
Министерството на икономиката и енергетиката ще приложи нов подход, като вариантите са два. Първият е холдингът да остане в състоянието, в което се намира, с увеличени акцизи на тютюневите изделия, с нарастващи социални плащания, дестабилизиран вътрешен пазар и в условията на дъмпингови цени от страна на конкуренти.
Другият вариант, по мнението на Овчаров, е дружествата и пазарът да се стабилизират, след което да се върви към приватизация.
Министерството на образованието и науката (МОН) ще предложи проект на нов Закон за научните степени и звания в началото на следващата година, обясни от своя страна вицепремиерът Даниел Вълчев на питане от депутата Иван Иванов (ДСБ).
Нов закон би имал смисъл само ако е част от обща концепция за развитието на висшето образование и наука, каза просветният министър. Ведомството му е започнало подготовка на стратегия за развитието на науката, която ще бъде предложена за обсъждане в парламента, след като има съгласие по основните принципи в нея.
Няма съмнение, че е нужен нов закон, но въпросът е каква да бъде философията му, посочи Вълчев. Според него трябва да се решат два принципни въпроса - дали ще се запази централизираността или ще се либерализира процесът на присъждане на научни звания и степени.
Към момента в наличност са 70 297 лева, или 0,5% от 14-те млн. лева, отпуснати от правителството през юли за подготовка на наши спортисти за зимните олимпийски игри догодина в Торино, съобщи също във времето за парламентарен контрол вицепремиерът Емел Етем.
Според цитираните нея данни през юли са били изразходени около 93%, или 13 079 703 лева, през август -около 600 000 лева , а през септември - още около 250 000 лева.
На федерациите по кънки и по биатлон са преведени 430 000 лева, а 13 499 703 лева са изплатени на 14 други федерации по договори за участие в подготовката за олимпийските игри в Пекин през 2008 г.
Преждевременното рухване на кабинета чрез перманентни скандали не е добро за никого, заяви от парламентарната трибуна депутатът от ОДС Любен Дилов-син.
Той обяви, че от името на синята група иска да обърне внимание на два сериозни проблема, които според него са под общ знаменател - скандалът с директорите на някои държавни болници и недоразумението около становището на Съвета за електронни медии (СЕМ) във връзка с излъчването на новини за убийства и престъпления във времето от 6 до 23 ч..
По думите на Дилов и в двата проблема, извън политиката и икономиката, извън "недоносените" закони за радиото и телевизията, извън "доникъде нестигналата" здравна реформа, има и проблем на говорните дефекти.
"Всеки човек с говорен дефект знае, че, когато не го разбират, вината вероятно е в него, а не в тези, които го слушат - заяви той. - Същото бяхме принудени да обясняваме и на СЕМ - че когато не ги разбират, вината е в тях, а не в тези, които ги слушат."
Според него "зле изглежда" в очите на българите най-известните лекари да се замерят с декларации - политически и лични, да се правят митинги и контрамитинги от хората, които трябва да спасяват живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!