Б лизо 300 кандидат-студенти от цялата страната подадоха документи за обучение в западни университети на кандидатстудентския салон 2008, организиран по проекта "Световно образование" този уикенд, информира БГНЕС.
Над 3000 души посетиха най-голямото изложение за образование в България, което се провежда от пет години. Хиляда от тях за първи път се регистрираха и пожелаха да получат информация за възможностите за образование в чужбина, сочи статистиката на форума.
В рамките на салона кандидат-студентите можеха да подадат документи за представените учебни заведения без такса кандидатстване, както и без да се налага да носят академична справка за успех. Организаторите договориха справките да се представят по-късно, заради техническите затруднения около учителската стачка.
Нараства интересът към Дания, която миналата година се представи за първи път пред българските кандидати. За обучение в датския "VIA Юнивърсити Колидж" са подали документи за прием 50 българи.
Причината е в добрите отзиви от студентите, които вече се обучават там, както и заради безплатното образование, коментират организаторите.
Традиционно голям е броят на желаещите да се обучават в Холандия. В седемте университета, представени в рамките на проекта, са се записали около 150 български кандидати.
Още при първото си представяне в България уелският университет "Абърсуит" успя да запише 20 кандидати за следване. Той привлече участниците в салона с новите схеми за финансиране, сред които безвъзмездна помощ в размер на 1800 паунда годишно и трите вида стипендии - на база семеен доход, за отличен успех и за първокурсници.
Особено подходяща за кандидати от България е стипендията от 1000 лири, при семеен доход под 17 920 лири (54 000 лв.).
Новите възможности за финансиране от Британската агенция за студентско кредитиране задържаха интересът висок и към качественото и елитно обучение в английските университети.
В рамките на изложението продължиха записванията и заявките за студентски кредити от агенцията. До момента 300 души вече са получили кредитиране за обучение през 2008 г. в размер на близо 1 млн. паунда.
Прочутият милански Институт по дизайн и тази година записа българи, които пристигнаха на изложението подготвени с портфолио от свои творби. Таксите в "Меката" на дизайна обаче са доста високи.
Разширява се кръгът от специалности, към които кандидатите проявяват интерес. Освен традиционните туризъм и бизнес, част от учениците са интересуват от съвременните инженерни специалности (самолетостроене и автомобилостроене), дигитално-визуални изкуства, филмово изкуство, музикални технологии и композиране, медии и комуникации.
Продължават и целевите записвания за специалности като микробиология, опазване на околната среда, екология на водите, както и съвременно аграрно стопанство, което от тази година българите могат да изучават в aмериканския университет "Паротис" в Солун.
Приемът за всичките 200 университета, партньори по проекта, ще продължи при същите условия още две седмици след салона в офисите на организатора - фирма "Интеграл".
До пет седмици всички кандидати, които са подали документи по проекта "Световно образование", ще получат предложения за прием от съответните висши училища.
Те ще имат време да направят окончателния си избор на специалност и университет и да я потвърдят в срок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!