П олетата с опиумен мак в Афганистан трябва да бъдат унищожени чрез обработване с хербициди, за да се намали рязко добивът на опиум, заяви в Кабул директорът на американската Национална служба за политиката в контрола над наркотиците Джон Уолтърс, цитиран от Асошиейтед прес.
Според него това е единственият начин да се спре потокът от хероин от Афганистан, където тази година бе отгледана рекордна реколта от опиумен мак.
Уолтърс подчерта, че са необходими драстични мерки, за да не се допусне Афганистан да се превърне в наркодържава.
"Не можем да си позволим да загубим тази битка. Парите от наркотици се използват за финансиране на екстремистите в страната и създават допълнителни трудности пред прохождащите афганистански държавни и политически институции", подчерта американският представител.
Предлаганите от Уолтърс мерки изискват огромни усилия, за да бъдат приложени ефикасно, коментира АП. Афганистанците по принцип се страхуват от използването на самолети за третиране на земеделските култури.
В някои райони на страната опиумният мак е единственият поминък на местните селяни и всеки опит полетата да бъдат унищожени се посреща изключително враждебно.
Освен това самолетите, използвани за разпръскване на хербициди, са лесна мишена за талибаните, които са снабдени с преносими зенитни ракетни системи.
Според Уолтърс президентът на Афганистан Хамид Карзай принципно се съгласил с предложението. Той подчерта, че няма да се използват самолети, но не уточни кога би могла да започне самата кампания.
Уолтърс обясни на пресконференция в Кабул вчера, че за унищожаване на опиумния мак ще се използва глифосват, продаван в САЩ и в Европа с търговската марка "Раундап".
Глифосват е бил използван за унищожаване на плантации с индийски коноп в Хаити и на полета с кока в Колумбия.
През тази година в Афганистан се произведени 6700 т опиум, което е достатъчно за производството на 670 т хероин, с 50% повече от м.г., припомня АП.
Това количество хероин се равнява на 90% от световното производство и надхвърля размера на годишната консумация в света.
Неотдавна ООН обяви в доклад за разпространението на наркотиците в света, че за пресичане на търговията с опиум и хероин в Афганистан ще бъдат необходими поне 20 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!