Н еотдавна УНИЦЕФ предупреди, че децата, преминали през програми за кръвопреливане при комунистическия режим, вече са достигнали възрастта на сексуална активност и трябва да бъдат информирани за болестта и опасността от предаването й по полов път.
В Сърбия сериозно безпокойство предизвиква растящият брой заразени сред хетеросексуалните двойки между 15 и 24 години. В Черна гора, където живеят по-малко от 650 000 души, регистрираните случаи на СПИН са по-малко от 20, а в Босна (4 млн. жители) и Хърватия (4,5 млн.) те са няколко десетки.
От десетте държави, които се присъединиха към ЕС през май 2004 г., най-добри резултати в борбата с разпространението на СПИН постигат Чехия, Полша и Унгария.
През следващите пет години световната кампания (WorldAIDSCampaign.org) ще преминава под мотото "Спри СПИН, спази обещанията" - своеобразен призив към международната общност и всеки от жителите на планетата да не обръщат гръб на проблема с пандемията.
Междувременно Световната здравна организация (СЗО) призова страните от азиатско-тихоокеанския регион да преразгледат напредъка, постигнат в борбата срещу болестта.
Шигеру Оми, директор на регионалното бюро на СЗО за западно-тихоокеанския регион отбеляза, че въпреки взетите мерки за предотвратяване на разпространението на вируса, миналата година 5 млн. души по света са се заразили с него.
Така броят на заразените в световен мащаб е преминал прага от 40 млн. души. Всеки ден той нараства с 13 000.
СЗО припомня, че ако не бъдат взети спешни мерки, само в Китай 10 млн. души ще се заразят с вируса на СПИН през следващите пет години. Там вирусът се разпространява главно сред наркозависимите, които използват заразени игли.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!