"Премиерът Ияд Алауи настоява те да се произведат в планирания срок, независимо от появилите се предложения за тяхното отлагане. През последните няколко дни броят на смъртните случаи нарасна значително след поредицата самоубийствени атентати, които отнеха живота на повече от 20 души. И докато в Мосул беше убит водещ сунитски политик, по-голяма част от сунитските партии се изтеглиха от предизборната кампания, като обявиха, че ще бойкотират изборите", разказва изданието.
Иракския министър-председател обяви, че няма да позволи насилието и тероризмът да разстроят този процес. Правителството и лично аз приканваме всички иракчани да гласуват, заяви Алауи.
За подготовката на вота ще се грижат представители на ООН, отбелязва още вестникът.
Ако сте доволни от развоя на събитията в Либерия, Камбоджа и Косово, ще се радвате и на ситуацията в Ирак, предлага другата гледна точка швейцарският "Льо Тан".
"Ветераните на ООН в "изборните операции" повтарят същата цинична грешка. Публичното убийство на трима служители в иракската избирателна комисия е красноречиво предупреждение за антиамерикански настроените партизани в арабската страна. В подобно предупреждение се превърна и убийството на кмета на Багдад. В тези условия предложението за изместване на датата за провеждането на изборите печели все повече привърженици", пише изданието.
Иракският министър на отбраната Хасим Шалан призова египтяните да убедят сунитските лидери да се откажат от призива за бойкот на изборите, а президентът Гази Ал Яуар от своя страна предложи на ООН да реши дали да се проведат избори на 30 януари в сунитските провинции, където е трудно да се говори за наличието на сигурност.
Независимо от тези страхове духовният шиитски лидер аятолах Али Систани и американският президент Джордж Буш настояха изборите да се проведат в предварително определения срок, който бе установен от временната конституция на Ирак и утвърден с резолюция на ООН, допълва вестникът.
Пентагонът възнамерява да използва корпуса на своите военни съветници и в Ирак, пише италианският "Република".
"САЩ предлагат в новата иракска армия и полиция стотина свои съветници, които ще се занимават с организирането, обучаването и вдъхновяването на войската. Съгласно новата стратегия в Ирак трябва да бъде създадена военна структура, която да отговаря на съществуващите задачи и да може да се противопостави на бунтовниците на Абу Мусаб ас Заркауи", обяснява вестникът.
В момента само половината от 100-хилядната армия е боеспособна, но това не е единствения проблем - зачестиха случаите на дезертьорство, преди всичко в горещите точки на страната.
"Няма достатъчно ефективна военна структура", отбеляза и американският президент Джордж Буш в края на миналата година.
Без силна иракска армия всяка американска стратегия за изтегляне от Ирак остава проблематична, посочва изданието.
Вашингтон не може да изостави арабската страна, след като вложи в тази война милиарди долари и живота на 1053 американски войници.
Въвеждането на нови съветници все още не е потвърдено официално и със сигурност няма да се осъществи до изборите, посочи обаче иракският президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!