Н ад 60 хил. първокласници тръгват на училище днес. Миналата година техният брой беше със 7 хил. повече. Общият брой на учениците е над 820 хил.
(вж. фотогалерия от първия учебен ден в София)
Учебната година беше официално открита в цялата страна в 10 ч. Директорите на училищата трябваше да прочетат обръщението на премиера Сергей Станишев, но нямаше заповед децата да бъдат приветствани със слово и на министъра на образованието Даниел Вълчев, което на места предизвика възмущение.
Самият премиер гостува на откриването на академичната година в Университета за национално и световно стопанство. Образователният министър пък e гост на церемонията по откриване на новата учебна година в СОУ "Христо Смирненски" в Хисаря.
Учебната година започва под знака на промяна на учебното съдържание в седми клас, коментира пред агенция "Фокус" ръководителката на Дирекция "Координация и контрол в средното образование" в МОН Милка Коджабашиева.
"Новият учебен план влиза в сила сега за тези ученици, което означава и нови учебни програми. По принцип съдържанието не е по-различно от това, което се познава, като държавно образователно изискване към учебното съдържание, тоест вече се привежда в съответствие по отношение на този випуск", обясни тя.
През новата учебна година се предвижда изтеглянето на държавните зрелостни изпити преди 24 май, като датите за двата задължителни изпита са 17 май и 19 май.
"Почти същите се запазват датите за задължителен изпит след завършен седми клас за прием в профилирани гимназии и професионални паралелки с интензивно изучаване на чужд език - 19 юни по български език и 25 юни по математика", допълни Коджабашиева.
По думите й за да може да се организира и проведе държавният зрелостен изпит в това изтеглено напред време, се предвижда и учебните занятия на дванайсетокласниците да приключат на 8 май.
Така ще може да се осигури една седмица за изпити за промяна на оценките с оглед тяхното повишаване, след което зрелостниците ще имат възможността да положат и държавните си зрелостни изпити.
"Учебната година започва с пълна готовност. Осигурени са учебниците, учебните помагала в училищата, което означава, че имаме възможност за успешен старт", смята Коджабашиева.
"Има училища, в които ремонтните дейности ще продължат, но е създадена организация ремонтите да се довършат в кратки срокове или да продължат там, където е направена организация за изнасянето на учебния процес в определен корпус на училищната сграда", обясни Коджабашиева.
През новата учебна година влизат в сила промените в програмата на седмокласниците, допълва информацията в. "Дневник".
От конспекта по литература отпада разказът на Елин Пелин "Ангелинка" и на негово място ще се изучава "По жътва". В задължителната програма вече не влиза "Мамино детенце" на Любен Каравелов. Стихотворенията на Добри Чинтулов "Къде си, вярна ти любов народна" и "Вятър ечи, Балкан стене" и "Хубава си, моя горо" от Любен Каравелов вече се учат в шести клас.
От шести в седми клас се измества произведението на Алеко Константинов "Бай Ганьо". От програмата на кандидат-гимназистите отпадат "Нощ" и "Песен на паричката ми" от Петко Славейков и "Ще бъдеш в бяло" от П. К. Яворов.
Промени има и за дванадесетокласниците. Те са в съдържанието на матурите по история, география и философия. С по-голяма тежест вече ще са въпросите за сметка на задачите за писане на текст. Именно свободният текст се оказа най-слабото място на учениците на тазгодишните матури.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!