Г енералния секретар на ООН Кофи Анан поздрави страната ни послучай 50-годишнината от членството ни в организацията и 60-годишнината от нейното създаване.
Уставът на ООН (UN.org) влиза в сила преди 60 години на 24 октомври 1945 г.
Страната ни е приета за редовен член на 14 декември 1955 г.
Посланието на Анан:
С радост отправям към всички Вас сърдечни благопожелания послучай този двоен юбилей.
В течение на своето половинвековно членство в ООН България се е проявявала като конструктивна и ангажирана страна членка. Такава продължава да бъде тя и днес.
Чествайки 60-годишнина на ООН следва да си дадем сметка, че
днешният свят е много по-различен от този на нашите основатели.
Службата на каузата на мира, развитието и защитата на достойнството на всяко човешко същество продължават да бъдат наша мисия.
За да се изпълни тя в XXI век обаче, ООН трябва да се приспособи към нови реалности и да бъде подготвена да се изправи пред нови предизвикателства.
И това е валидно независимо дали се борим с бедността, болестите и влошената околна среда или работим за укрепването на демокрацията;
независимо дали издигаме правата на човека и върховенството на закона или се борим с тероризма;
независимо дали изграждаме мира или променяме ООН, за да я направим по-ефективна и по-отговорна пред хората, службата в името на които е смисълът на нейното съществуване.
По време на Световната среща на най-високо равнище тази година световните лидери постигнаха съгласие, че развитието, сигурността и правата на човека не само са предпоставки, жизнено важни сами по себе си, но и предпоставки, които се подсилват една друга, а и зависят една от друга.
По един ключов въпрос срещата на най-високо равнище постигна и
исторически пробив:
всички страни членки изразиха своята воля за колективни действия чрез Съвета за сигурност в случаите, когато население е заплашено от геноцид, етническо прочистване или престъпления срещу човечеството.
Това дава основа за напредък за в бъдеще. Моите колеги и аз самият ще направим всичко, на което сме способни, за да помогнем на държавните правителства да постигнат успех в следващия етап: превръщане на решенията в реалност.
А по въпросите, по които съгласие на беше постигнато ще продължим заедно с тях да търсим обща позиция.
Предстои ни много работа. Ако постигнем успех ще подобрим възможностите за всички човешки същества да градят по-добър живот. Така ще се доближим и до осъществяването на мечтата на нашите основатели - мечтата за справедлива и мирна общност.
Докато се придвижваме напред в това общо усилие знам, че България ще изпълни своята част от задачата.
Така че този споделен юбилей действително е повод за празнуване: заради 60-годишнината на ООН, 50-годишнината от членството на България и за още много години заедно пред нас.
Днес отново потвърждаваме привързаността на България към устава на ООН,
готовността ни да работим за успешното реформиране на световната организация, за утвърждаването й като основния многостранен форум, призван да гарантира мира и сигурността в новите глобални реалности, пълноценния и достоен живот на идните поколения.
Това каза в изявление председателят на Народното събрание Георги Пирински по повод 50-годишнината.
На тази дата през 1955 г. беше сложен край на следвоенната изолация на България с приемането й в ООН, отбеляза той.
През изминалото половин столетие пълноценното участие в многостранната дейност на ООН неизменно беше водещ приоритет във външната политика на България, заяви Пирински.
По думите му, като член на НАТО и на ОССЕ и като предстоящ член на ЕС, страната ни се стреми да допринася за ефективното синхронизиране на тяхната дейност с общите параметри на режима на глобална сигурност, поддържан от ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!