0

А ко искате да разберете странните реалности на ескалиращата гражданска война в Ирак, представете си деликатното положение на Втора бригада от Шеста дивизия на иракската армия.

Войниците живеят в старото министерство на отбраната - укрепена база, разположена точно на разделителната линия между шиитските и сунитските квартали на Багдад.

На изток е населеният предимно с шиити Садр сити, обширен бедняшки квартал, крепост на "Армията на Махди" - милицията, обвинявана за повечето от религиозните убийства в Багдад.

На север е Азамия, сунитският квартал, където, както всички знаят, често се укриват бунтовници и терористи. Вечер бойците в "Старото военно министерство" (както се нарича базата) могат да чуят стрелбата и от двата квартала.

Под носа им има и още едно ярко свидетелство за касапницата между религиозните общности: когато вятърът духне в неправилна посока, войниците

ясно усещат миризмата на трупове от близката морга

Тъй като безпристрастните наблюдатели са съгласни, че извършителите на най-сериозните междуверски престъпления в Багдад са шиитските милиции, човек очаква, че 600-членната иракска бригада ще се съсредоточи главно върху Садр сити и всекидневно ще води сражения с "Армията на Махди".

Докато обаче бригадата наистина патрулира в сунитските райони - установява контролни пунктове, патрулира с кола и пеша, извършва среднощни обиски, - тя съвсем не е толкова агресивна в Садр сити, където е постигнато негласна уговорка с "Армията на Махди".

"Винаги изпитваме известни опасения, когато предприемаме офанзивна операция в Садр сити. Допълнително много внимаваме да не сгазим лука", казва подполк. Пол Финкен, главният американски съветник в "Старото военно министерство".

Това може и да има някакъв смисъл, макар че е трудно да си представим как нещата в Багдад биха могли да станат още по-лоши.

Макар американските и иракските власти в Багдад и Вашингтон да твърдят, че обуздаването на насилието между религиозните общности е техен основен приоритет, продължаващата неспособност на американските и иракските сили да направят каквото и да било, за да ограничат мощта на въоръжените милиции, доведе дотам, че

кръвопролитието излезе извън всякакъв контрол

През юли в столицата загинаха над 3400 души, което го превърна в най-кървавия месец след свалянето на Саддам Хюсеин.

Ескалиращото кръвопролитие накара американците да изпратят още 5500 войници в града - само седмици, след като 7200 американски и 42 500 иракски войници започнаха операцията "Заедно напред", поредния напразен опит да се въдвори поне привиден ред в Багдад.

Сред някои военни, имащи опит в Ирак, се води открит спор дали американските сили трябва да се намесят, за да спрат гражданската война.

"Защо на този етап това да е само работа на американската армия? - пита един от тях. - Това открай време е битка в много измерения, в която войниците са само средство. Сами не можем да постигнем нищо с военна сила, дори с пет пъти повече войници."

И ако американците се колебаят да атакуват шиитските милиции заради насилието, иракското правителство показва още по-малка охота да го направи. Шиитските милиции имат мощна подкрепа от политическите партии, които доминират в коалиционното правителство на министър-председателя Нури ал Малики.

"Армията на Махди" е вярна на радикалния духовник Муктада Садр, който контролира поне 30 депутатски места в 275-членния парламент.

"Не бива да демонизираме нито "Армията на Махди", нито Муктада. Той е легитимен политически фактор", казва високопоставен представител на коалицията.

Другата голяма шиитска милиция, известна като "Организацията Бадр", е свързана с Висшия съвет на ислямската революция в Ирак, най-силната отделна политическа партия в страната.

Главата на "Организацията Бадр" - Хади ал Амири, е председател и на комисията по отбрана и сигурност в иракския парламент. Той представя милициите като

обикновени квартални доброволни полицейски сили,

които дават сигурност на гражданите, и препоръчва американските и иракските войски "да съсредоточат цялата си енергия върху елиминирането на сунитските бунтовници и терористи".

Подобни приказки вбесяват сунитите, които понасят основната тежест на смъртоносните набези на милициите.

Възприемайки същия опростенчески подход като шиитските си събратя, сунитските политици на свой ред твърдят, че проблемите със сигурността в Багдад ще изчезнат само ако американците предприемат голяма офанзива в Садр сити.

"Знаят проблема, знаят и решението. Защо тогава не направят нещо?", негодува вицепрезидентът сунит Тарик ал Хашеми.

Неспособни да се справят с шиитските милиции, американските и иракските командири се върнаха към тактиката, която периодично използваха (без особен успех) срещу сунитските бунтовници и терористите в Багдад през последните три години:

блокиране на цели квартали, интензивно патрулиране, обиски къща по къща,

изненадващи рейдове. В най-добрия случай обаче тези мерки дават само временен резултат. Милициите и бунтовниците умеят да се крият, когато идват американските войници.

Опитът показва, че отидат ли си войниците, насилието се завръща. След три дни удължен полицейски час и интензивно патрулиране в Амария - сунитски квартал, който е контролиран от джихадистки групировки, миналата седмица американските военни обявиха района за безопасен и прекратиха операциите.

Жителите обаче твърдят, че джихадистите просто са се скрили още преди да започнат операциите и пак ще се върнат.

Отговорността за затвърждаване на "успехите", постигнати от военните операции, се пада на иракската полиция, която не само е зле обучена и екипирана, но и в нея масово са проникнали членове на милициите, които са

по-лоялни към шиитските си религиозни водачи,

отколкото на вътрешното министерство, което им плаща заплатите. Американски представители признават, че няколко от националните полицейски бригади, действащи в Багдад, са ръководени от офицери, обвързани с криминални или религиозни групировки.

При липсата на невоенно решение и на политическа воля за елиминиране на милициите, единствената реалистична надежда за устойчив мир в Багдад може би си остава безкрайното поддържане на значително американско присъствие в столицата, но това е точно обратното на целта на САЩ да намалят военния си ангажимент и да оставят иракските сили да поемат грижата за сигурността.

След провала на първата фаза от операция "Заедно напред" малцина граждани на Багдад имат особено доверие в компетентността на иракските сили.

Дори във взривоопасните квартали като "Абу Граиб", отдавнашно бойно поле между сунитските бунтовници и американските сили, жителите признават, че предпочитат да има повече американски и по-малко иракски войници.

В сравнение с шиитските милиции, американците са по-поносими, казва Абу Абдаллах, местен командир в Абу Гариб на джихадистка групировка, наричаща се "Армия на исляма".

Ако американците си тръгнат, животът на сунитите в Багдад няма да струва пукната пара, казва той.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Костадинов: Като кажат кога и къде, ще отидем</p>

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 21 минути

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 2 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 3 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 3 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 3 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 4 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 4 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 4 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 4 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 5 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 5 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 5 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 6 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 6 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 6 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай