"Борисов и Плугчиева - отличници през януари", обявява "Труд" на базата на данни на социологическата агенция "Медиана".
Одобрението към неформалния лидер на ГЕРБ и столичен кмет Бойко Борисов нараствало със 7%, а към председателя на партията Цветан Цветанов - с 6%.
Този резултат извежда Борисов на първото място през януари -с 58%, а президентът Георги Първанов остава втори с 55%.
От "Медиана" правят уговорка, че периодът на изследването не обхваща нито посещението на президента в Русия, нито изявленията на столичния кмет в Чикаго.
На трето място е еврокомисарят Меглена Кунева - 36%, след нея - вицепремиерът Меглена Плугчиева - 31%, което е със 7% ръст спрямо декември 2008 г.
"Изборните игри са едва в първия рунд", констатира в коментар за "Труд" зам.- председателят на ДПС Лютви Местан. Той отбелязва, че на дневен ред е изборният закон и едва ли друга тема има по-големи ресурси да предизвика коалиционни раздори.
Необходимостта от по-ярки фигури в политиката е безспорна, но не законът пречи на партиите да ги включат в листите, казва Местан. Според него тезата, че е възможна автоматична промяна на политическия модел чрез промяна на избирателната система, е неубедителна и спекулативна.
"В кризата ни е нужен програмен кабинет", твърди пред "Сега" проф. Михаил Константинов. Едно поредно правителство, все едно дали оглавено от ГЕРБ или от БСП, може да се окаже пагубно в момент, когато трябва да се вземат нестандартни решения, посочва дългогодшиният член на Централната избирателна комисия.
"Страхът може да реши изборите", заявява пред "Телеграф" Юрий Асланов от Висшия съвет на БСП. Ако досега тема номер 1 беше корупцията, в края на януари проблемът с доходите излезе на преден план - това означава, че кризата изгражда обществени страхове, констатира той.
"Коалиция с марката СДС ще е печеливша", твърди пред "Монитор" Иван Сотиров от СДС. Според него абревиатурата СДС на бъдещо дясно обединение би била послание, че всички заедно са възстановили СДС като общност на хора антикомунисти, които искат да реформират България.
"Парламентарната ни опозиция е мечта за всяко правителство", коментира "Сега". За 4 години СДС, ДСБ и БНС не успяха да направят нищо друго, освен да внасят предварително обречени и безсмислени вотове на недоверие, отбелязва авторът по повод планирания нов, седми вот към властта.
"Перат пари през магазини за бижута", обяснява пред "Труд" Бойко Найденов, директор на Националната следствена служба. Той описва най-елементарните схеми, по които "мръсните пари" стават легални - парите се влагат в магазини, най-често за бижута.
Ако се загледате в такъв магазин, ще видите, че жив човек не влиза там да купи нещо, но в крайна сметка се отчита печалба, казва Найденов.
Друг начин бил парите да се инвестират зад граница. Найденов отбелязва, че в ЕС обаче вече има достатъчно правила, които позволяват да се провери движението на неясни капитали в рамките на общността, а и в САЩ.
"Нова криза с боклука заплашва София" предупреждава от първа страница "Труд". Този път кризата щяла да е не заради препълнени кофи, а защото нямало да има кофи.
Договорът на сегашният концесионер "Новера" изтича и фирмата ще вдигне 25 хиляди от кофите си в "Младост", "Люлин", "Овча купел", "Триадица" и "Витоша". А конкурсът за нови чистачи се провали, припомня изданието.
"София пак опря до временно решение за чистотата на града", пише "Сега". Заради провала на обществената поръчка за избор на нов чистач в пет столични района общината ще премина към пряко договаряне с участниците в нея и ще сключи краткосрочни договори.
"Работата в кметствата ще блокира", твърди пред "Труд" Дора Янкова, председател на Националното сдружение на общините и кмет на Смолян. Тя обяснява, че сдружението възразява не срещу закона за конфликт на интереси, а срещу внесените промени в закона за администрацията, защото те отивали значително по-далеч от предвидените в закона последици при установяване на конфликт на интереси.
Възможността за предсрочно прекратяване на мандата само в общините, без ясни критерии, би създало условия за разчистване на сметки на личностна и политическа основа, което ще доведе до сериозно дестабилизиране на управлението, посочва Янкова.
"7 души взели кредит над 1 милион лева в кризата", съобщава "Труд". Това е станало в последните три месеца на 2008 г., според годишната статистика на БНБ за депозитите и кредитите на населението.
Сметките сочат, че за да се издължава такъв кредит клиентът трябва да задели около 7000 лева на месец. Ако се приеме, че това е 25% от дохода, ще излезе, че 119 души у нас имат легални приходи над 30 хил. лв месечно или близо 360 хил. лв и повече годишно, разсъждава авторът.
"500 млн. за фирми - ок. Но трябват още поне 3 милиарда", коментира в рубриката "Анализи" "24 часа". Единствената антикризисна мярка, която пряко ще стигне до бизнеса, вече е на път да се реализира - правителството отпусна 500 млн. лв, които чрез увеличение на капитала на Българската банка за развитие ще стимулират икономиката, отбелязва вестникът.
Българската икономика обаче изпитвала нужда от близо 3-4 млрд. лв ликвиден ресурс, за да се завършат започнати проекти и да се реализират нови в условията на криза.
400 бизнесмени, политици, артисти и журналисти са участвали в търг в хотел "Кемпински Зографски" в столицата, информира "Стандарт", който отделя две страници за събитието.
Каузата е възстановяване на сградата на Съюза на писателите и за нея за събрани 150 хил. лв. Сградата бе повредена при пожар в края на миналата година.
Особено оживление настъпило при гонга за писмото на Рейгън, изпратено до Шестата световна писателска среща в София през 1986 г.
Срещу 4 хил. лв писмото получил бившият министър на вътрешните работи Румен Петков, но го предоставил обратно на Съюза на писателите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!