Х онконг заема първо място в света по брой на милиардери на човек от населението според данни на UBS, цитирани от Profit.bg. При население 7 млн. те са 29. На всеки 50 души пък се пада по един милионер.
Хонконг е един от водещите световни финансови центрове. Общият размер на управляваните от инвестиционните фондови средства възлиза на 579 млрд. долара, което е три пъти повече в сравнение с 2000 г., сочат числата от комисията за финансов надзор.
Фондовият пазар на Хонконг сега е шести в света. През януари икономиката на Хонконг бе определена като най-свободната за 13-а поредна година, според класацията на фондация "Херитидж" (Heritage.com).
От 1991 г. икономиката регистрира бурен ръст, като до средата на 90-те години индексът "Hang Seng" се е повишил близо осем пъти.
През 1997 г., повлечен от азиатската криза, фондовият пазар загуби близо 60% от стойността си само за една година.
Нов удар понесе икономиката през 2003 г. след стотици случаи на заразени с птичи грип, довели до затварянето на магазини, хотели, ресторанти, авиолинии и други учреждения за нормалното протичане на живота в страната.
Като резултат на рязкото поевтиняване на недвижимите имоти собствениците на жилища загубиха до 2005 г. близо 2/3 от своето състояние.
На помощ се притече правителството в Пекин, което осигури на базираните в Хонконг компании свободен достъп до китайския пазар и, от друга страна, разреши на повече китайски компании да се листват на хонгонгската борса и това даде допълнителен тласък за развитието на икономиката.
Въз основа на бурното развитие на фондовата борса на 7 май индексът "Hang Seng" достигна рекордна стойност от 21 076 пункта.
Към момента търгуваните на хонконгската фондова борса китайски компании допринасят за близо 50% от пазарната й капитализация. Осем от 15-те най-големи компании от индекса "Hang Seng" са китайски.
През последните три години икономиката на Хонконг е нараствала средно със 7,6%, като БВП на човек от население възлиза на 37 385 долара.
Чрез първични публични предлагания на хонконгската фондова борса е набран капитал в размер 43 млрд. долара през изминалата година, на фона на 10 млрд. долара през 1997 г.
В сумата е включено и набирането на капитал в размер 16 млрд. долара от най-голямата китайска банка през 2006 г.
На фондовата борса в Хонконг е бил набран близо 71% от новия капитал на базирани в Китай компании.
До голяма степен обаче славата на Хонконг се базира на невъзможността на чуждестранни инвеститори да купуват акции на китайски компании на фондовите борси в Китай.
С постепенното либерализиране на търговията в Китай има значителна опасност за борсата да бъде изместена от лидерската си позиция, отбелязва profit.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!