В последния момент бяха внесени 2,4 млн. "автографа" в полза на либералката Ирина Хакамада (Hakamada.ru), доскорошна съпредседателка на Съюза на десните сили, и 2,2 млн. за икономиста Сергей Глазев от националистическия блок "Родина".
През февруари обаче ЦИК на Русия ще направи проверка за валидността на събраните подписи, което може да доведе до някои изненади, коментира "Новинар". Единствените кандидати за президент, които могат да бъдат спокойни, са депутатите Олег Малишкин, съпартиец на небезизвестния Владимир Жириновски, и Николай Харитонов от руската компартия. И двамата бяха освободени от задължението да събират подписи, тъй като са излъчени от парламентарно представени политически формации. Те обаче не са от най-популярните кандидат-президенти - Харитонов има рейтинг 3%, а Малишкин - 1%.
Сегашният държавен глава няма проблеми с "народната любов" - проучванията сочат, че за него биха гласували 79% от избирателите. Това му гарантира сигурна победа още на първия кръг, ако обаче се разсеят съмненията, че голяма част от подписите в негова подкрепа са невалидни, пише "Новинар".
Според сайта GZT.ru ЦИК вече е бракувала половината от "автографите", събрани от привърженици на Путин в Красноярския край. Това обаче не е фатално, тъй като по закон отхвърлените подписи могат да бъдат до 25% от общото количество. Освен това ще се проверяват не всичките 2 млн., а около 1/3 от тях.
ЦИК междувременно е поискала московската прокуратура да провери сигналите, че сътрудници на някои кандидат-президенти са плащали за подписи или направо са ги фалшифицирали. Според руските медии уличени са привърженици на Глазев, Хакамада и бившия секретар на националния Съвет за сигурност Иван Рибкин.
Държавната телевизия дори показа репортажи от Нижни Новгород и Саратов, на които хора, представящи се за представители на Глазев, предлагаха пари срещу подпис. Това обаче може да се изтълкува и като мръсна политическа игра против кандидата, който има най-големи шансове срещу Путин. Наистина, рейтингът му засега е само 4%, но той безспорно има потенциал, тъй като популистките му атаки срещу олигарсите допринесоха за успеха на "Родина" на парламентарните избори през декември м.г., припомня "Новинар".
Ирина Хакамада, чийто баща е японец, се кандидатира за президент с ясното съзнание, че е един вид камикадзе. Нейната партия не успя да преодолее 5- процентовата бариера, което подсказва, че и тя няма да постигне голям успех. Хакамада обаче твърди, че тя е тапата, излитаща от бутилката, където е затворена волята на руския народ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!