О пасността от птичи грип изобщо не е отминала. През есента се очаква нова вълна на епидемията, предупреждават експерти.
Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) обяви, че е прекалено рано да се твърди, че обстановката с птичия грип в Румъния се е стабилизирала, се посочва в доклад на организацията във връзка с разпространението на смъртоносния вирус на птичи грип H5N1, пише румънският в. "Гардианул".
В края на юли румънските власти обявиха, че са закрили последното огнище на птичи грип, възникнало при новата вълна на епидемията, която избухна през май. В страната тогава имаше 127 огнища на птичи грип. Възможно е обаче през есента болестта отново да се появи, тъй като тогава започва миграцията на птиците.
В доклада на ФАО се посочва, че рисковите зони за появата на болестта са южните Балкани и Кавказ. По данни на Световната здравна организация от 2002 г. вирусът на птичи грип е отнел живота на 140 души по света.
Властите в Германия и в други страни от Европейския съюз предупреждават, че след няколко месеца е възможен нов взрив на заразата. Диви птици със сигурност ще пренесат опасния за хората вирус H5N1.
Ще бъдат засегнати същите райони, както през миналата година - в близост до езера и реки, както и на морския бряг - местата, където ятата почиват по време на дългия полет на юг.
Томас Метенлайтер, ръководител на германския институт "Фридрих-Льофер", е заявил за в. "Берлинер цайтунг", че особено важно е да се спазва забраната домашните птици да бъдат пускани извън стопанските постройки.
Както и преди година най-голямата опасност се крие в риска от прехвърляне на вируса върху хора. Това би довело да пандемия, при която ще загинат милиони.
За последен път подобна напаст е засегнала Европа в периода 1918 - 1920 г., когато от "испански грип" са починали 20 милиона души. Сега някои специалисти говорят за двойно повече потенциални жертви на птичия грип.
Според Световната здравна организация рискът от подобна пандемия е съвсем реален, но все пак не точно с опасния за човека вирус H5N1. До сега с този вирус се заразиха и починаха само хора, които са били в много близък контакт с болните птици.
Теоретично обаче съществува опасността от мутация, вследствие на която дори до човек, засегнат от лека простуда, смъртоносният вирус би могъл да стигне по въздуха.
Здравните експерти и много политици предупреждават, че само строг режим, при който домашните птици остават затворени в определени само за тях помещения, би намалил максимално опасността от H5N1, пише сп. "Шпигел".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!