О т 2007 г. родителите, наети по трудов договор, ще получават данъчните си облекчения за деца от работодателя, без да подават данъчна декларация. Това реши Народното събрание с приетия на първо четене законопроект за данъците върху доходите на физическите лица, предаде БНР.
Данъчните облекчения за деца бяха въведени са първи път миналата година. От Коалиция за България обявиха, че ще предложат за едно дете размерът на дохода да се намали от 2007 г. с 480 лв., вместо сегашните 360 лв.
Депутатите записаха, че при развод данъчното облекчение може да се ползва от родителя, който не отглежда детето, само ако другият родител се е отказал да ползва облекчението.
През 2007 ще декларираме доходите си и ще плащаме дължимият данък за тях без наказателна лихва до една и съща дата - 30 април. До сега декларациите се подаваха до 15 април, а крайният срок за плащане на данъка беше 15 май.
Данъчните облекчения вече ще се изчисляват на базата на всички източници на доходи, а не, както досега, само за доходите от трудови договори, стопанска дейност и наеми, реши още парламентът.
Проектът предвижда патентното облагане да се запази само за физическите лица и едноличните търговци, които не са регистрирани по данък ДДС. От облагане с патентен данък се освобождават транспортните дейности, включително и таксиметровите услуги.
С проекта се изравнява размерът на окончателния данък за облагане на доходите от дивиденти. Той става 7%, независимо дали лицето е местно или не.
Месечна социална добавка ще се предоставя за наем на общинско жилище на самотни лица с трайни увреждания, ако договорът за наем е сключен с тях, реши още парламентът. Разширява се обхватът на хората с увреждания, които ще ползват социална добавка за обучение - тя ще се предоставя в зависимост от индивидуалните потребности на лица с трайно намалена работоспособност и на деца с намалена възможност за социална адаптация, приеха депутатите.
Месечната добавка за транспортни услуги ще се предоставя в зависимост от индивидуалните потребности на лица с трайни увреждания със и над 71% трайно намалена работоспособност; на лица с трайни увреждания с намалена работоспособност от 50 до 70%, със затруднения в придвижването; и на деца с намалена възможност за социална адаптация.
Ставките вероятно ще се променят със закона за бюджета и има поне два месеца, докато бъде решено дали този данък от 28% ще съществува, каза Кадиев. Предложението за увеличението е на политическа партия, а не на
Министерството на финансите, отбеляза той.
Предложението на БСП беше да се облагат с допълнителен данък в размер 28% доходите над 1400 лева, а сметките на финансовото министерство показват, че става въпрос за 17 000 души със средна заплата 1852 лева, посочи Кадиев. "Този допълнителен данък върху тях би ги натоварил с 20 лева допълнително отнети, в същото време вдигането на необлагаемия минимум и отпадане на ставката от 22% ще им върнат обратно 12 лева и в крайна сметка те ще загубят 8 лева. А ефектът за бюджета ще е около 1-1,5 милиона лева", отбеляза той
Драматизира се излишно, защото 8 лева по-малко на човек с 1800 лева доходи средно не са проблем, ако той е сигурен, че държавата ги инвестира правилно, коментира Кадиев. По думите му ефектът за бюджета ще е минимален, но по-скоро се търси символът.
Според него такова увеличение няма да доведе до изтласкване на хора в сивия сектор, защото едва ли 8 лева ще накарат някого да спре да си плаща данъците.
В пленарната зала зам.- председателят на НДСВ и бивш финансов министър Милен Велчев заяви, че НДСВ при никакви обстоятелства няма да подкрепи увеличение на преките данъци. Намаляването на данъците предизвика почти двойно увеличение на събираемостта и има риск, ако се вдигнат данъците, да стане обратното, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!