Е верест, където въздухът е разреден, а изкачването до върха е изпитание по силата на малцина, е ужасно място за организиране на операция по почистване.
Но Китай планира да ограничи достъпа за желаещите да изкачат връх Джомолунгма, както го наричат те, за да позволят на екипи от природозащитници да извършат колосална операция по почистването на най-високо разположеното бунище в света.
Само седмици след преминаването на щафетата с олимпийския огън през най-високия връх в света, алпинисти планират да го изкачат, за да разчистят купчините от изхвърлени консервни кутии, шишета, кислородни бутилки, раници и дори тук-таме някое тяло на загинал катерач.
През 2007 г. 40 000 души посетиха китайския северен склон на Еверест. Макар че бяха значително по-малко от онези, които се изкачиха от южната непалска страна, пак успяха да оставят 120 т боклук.
Тибетската агенция за защита на околната среда иска да ограничи достъпа до Еверест и да почисти северното подножие.
Ние сме длъжни да гарантираме, че водата на реките, извиращи от Еверест, е чиста, заяви Чжан Юнцзе, ръководител на организацията, пред агенция Синхуа.
Високият 8848 м връх Еверест се намира на границата между Китай и Непал и за 55-те години, откакто сър Едмънд Хилари и Тенсинг Норгей първи го покоряват, хиляди алпинисти са посетили района, осигурявайки солиден източник на приходи и за двете страни.
Но маршрутите станаха безнадеждно пренаселени, като всяка група оставя собствения си безпогрешно различим отпечатък върху планината.
Изтощителното изкачване, в комбинация с дълбокия сняг, голямата надморска височина и разредения въздух означава, че онези, които са достигнали върха, проявяват склонност да оставят екипировката си горе, за да улеснят слизането си. Екстремният студ възпрепятства разлагането на тленните останки. Смята се, че в планината има най-малко 120 замръзнали трупа.
От непалска страна правителството изисква от алпинистите да връщат принадлежностите си, защото в противен случай рискуват да се простят със значителен паричен депозит. От китайска страна няма подобно изискване.
Правозащитните претенции на Китай предизвикаха скептични реакции, особено откакто по-рано тази година Пекин постави пътна настилка до базовия лагер против волята на международните природозащитници и тибетските активисти за независимост, според които това е поредното усилие да се размие тибетската култура в региона.
Цзю Цанжун, професор в Института за международни отношения в Пекинския университет, отхвърли подобни твърдения: "Почистването на връх Еверест цели опазване на природата. Обаче някои тибетски елементи, стремящи се към независимост, интерпретират от политическа гледна точка дейности за защита на околната среда."
Според природозащитниците по-голямата част от натрупания на Еверест боклук не е сериозен, а козметичен проблем, макар фактът, че алпинистите късат местния хвойнов храст, за да си палят огън, да е тревожен, тъй като може да доведе до ерозия на почвата.
Акции за почистване в по-малки мащаби са опитвани и преди - последният подобен опит беше през 2004 г., когато екип от 24 доброволци събра осем т боклук. През 2006 г. друга експедиция по почистването събра 1,3 т боклук.
Планираната китайска кампания ще се проведе през първата половина на 2009 г., за да бъде защитена деликатната екосистема в Хималаите. Акцията е насочена и към опазване на топящия се ледник Ронгбук, който е намалял с 149 м в подножието на Еверест през последното десетилетие, заяви ръководителят на операцията Чжан.
През май тази година китайските власти ограничиха алпинисткия сезон, убеждавайки непалското правителство да затвори южните подстъпи към Еверест за няколко дни, за да се гарантира, че няма да има проблеми при деликатното от политическа гледна точка преминаване на олимпийския огън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!