0

Иван Кръстев е политолог, председател на управителния съвет и програмен директор на Центъра за либерални стратегии. От април 2004 г. той е изпълнителен директор на Международната комисия за Балканите, председателствана от бившия министър-председател на Италия Джулиано Амато, а от 2005 г. е главен редактор на българското издание на списание "Foreign Policy". Иван Кръстев е директор на проекта "Open Century" на Централноевропейския университет в Будапеща

- Кризата в правителството прерасна в остри партийни кризи. Какво всъщност се случва?

- Европейските избори взривиха, или по-скоро наводниха политическото статукво. Това, което видяхме в рамките на три дни, е как процесът на промени в правителството прерасна в политическа криза и под въпрос е характерът и структурата на партийната система.

Кризата на тройната коалиция се разрази във формата на криза вътре в партиите (на този етап само ДПС е изключение). Вдясно кризата е във формата на разпад. В рамките на последната година се промени и съставът на тройната коалиция.

През 2005 г. тройната коалиция започна като четворна - БСП, НДСВ, ДПС и президентът. Непосредствено след президентските избори президентът Георги Първанов "тихо и полека" се отстрани от коалицията. През последната седмица стана ясно, че НДСВ също има своите съмнения и на практика коалицията в момента е в състав БСП, ДПС и царят.

И големият въпрос е доколко работеща е тази коалиция и доколко БСП печели от участието си в тази коалиция. Това, което трябва да плаши БСП, са засилващите се симптоми на "полската болест" - през 2004 и 2005 полската левица успя да удържи властта и да избегне предсрочни избори, но това доведе до практическото изчезване на левицата на последвалите парламентарни избори.

Аналогиите с Полша се засилват и от неизбежните паралели между ролята, която играе избраният от левицата и популярен президент в тези два случая.

В този смисъл идеята на Първанов и група интелектуалци да организират национален комитет за подкрепа на успешните кметове може да се окаже политическото събитие от последната седмица с най-големи последствия.

- Какво е особеното на тази инициатива на президента?

- Първо, няма нищо лошо, ако група интелектуалци учредят комитет и подкрепят кметовете, които са подкрепили българската култура. Една такава инициатива би била естествена, но тя едва ли би имала политически смисъл.

Това, което прави инициативата значима, е, че е форма за президентска подкрепа на това, което президентът определя като успешни кметове.

В това държавният глава да подкрепи даден кмет също няма нища криминално или скандално, президентът не е просто придатък към химна и знамето, той има своето право на политическа позиция. Това, което конституцията му забранява, е да бъде лидер на политическа партия.

В случая на тази инициатива или сме свидетели на класическа халтура, или на проект, който ще трансформира политическата система и на практика е заговор срещу политическите партии. Условия за такъв проект съществуват.

В България все по-малко хора участват в изборите и всички идеологически партии изживяват тежка криза. Това, което печели или губи изборите, е все повече административният, организационният и финансовият ресурс.

И ако "проектът на Станишев" е проект за модернизация на БСП, мнозина от това, което беше елит на БСП през последните 15 години, не виждат вече необходимост от съществуването на БСП и в същото време се чувстват заплашени от надигането на протестен и популистки вот, който заплашва политическо и икономическо статукво.

И ако Станишев иска да се бори с местните бизнес партии, изглежда, президентът е готов да ги оглави. Или, грубо казано, ако инициативата "интелектуалци за статуквото" не е халтура, а стратегия за налагане на модел на управляема демокрация в България, тогава нейни характерни черти биха били деполитизация на обществото, заличаване на границите между политическите позиции и идеи и превръщането на клиентелния вот в гръбнак на политическата система.

В най-общ план страната ще се управлява от коалицията на административния ресурс. А легитимността на проекта идва от факта, че в него участват пряко избраните кметове и президент, фигурите с най-голямо доверие, и от факта, че думата партия е между най-омразните думи в България.

Коалицията на административния ресурс в очите на своите създатели навярно трябва да спаси страната от появата на радикална алтернатива. Интелектуалците са призвани да допринесат за патриотичната легитимност на идеята.

Но този проект не е лесно да бъде реализиран. Първо, по конституция силната фигура у нас е премиерът, второ, хората не са очаровани от статуквото и, трето, успехът на идеята преминава през мъртвото тяло на БСП и обрича ГЕРБ да се бори за "Оскар" за второстепенна роля.

- А какви са последствията, ако идеята се осъществи?

- Идеята е още в маркетингова фаза. Най-вероятно президентът се опитва да убеди БСП, че ако той не подкрепи силните кметове, много от тях биха отишли при ГЕРБ.

А така или Бойко Борисов ще трябва да търси други кандидати, или да бъде дясната алтернатива, която подкрепя лоялните на президента кметове.

В същото време президентът трябва да убеди Борисов, че този ход е стъпка към предсрочни избори и че едно такова движение на кметове може да бъде партньор на ГЕРБ след парламентарни избори.

И накрая президентът трябва да убеди Доган, че едно такова движение за защита на статуквото ще спре надигането на националистическа мобилизация и ще осигури участието на ДПС и в следващото правителство.

Но дали БСП, Борисов и Доган ще се оставят да бъдат убедени ми се вижда трудно за предсказване. А и трябва да си призная, че не съм от привържениците на идеята за управляема демокрация и не съм убеден, че живеем в най-доб­рия от световете. Може би България има нужда много повече от разумна промяна, отколкото от сакрализация на статуквото.

- Как си обяснявате кризата в НДСВ?

- НДСВ вече наистина не е Национално движение "Симеон Втори". НДСВ е политическа партия, която в своето мнозинство е за излизане от правителството, но която за своя създател има смисъл само като част от правителството.

НДСВ е партия, в която формата е важна - естетическата и юридическата, а последният конгрес видимо се подигра на формата. Конгресът може най-добре да бъде описан на борсов език с това, което икономистите наричат hostile takeover.

Симеон Сакоскобургготски прехвърли мажоритарния пакет от акциите си в НДСВ на Милен Велчев. Милен Велчев навярно е предложил оздравителна прог­рама и няма да се учудя, ако тя включва явяване на следващите парламентарни избори като част от либерална коалиция заедно с ДПС.

НДСВ има нужда от гласове, ДПС има нужда от параван. Това предполагаше отстраняване на анти-Доган крилото в НДСВ. Това беше направено по начин, познат и на други партии.

Всеки политолог знае, че най-важното в едни избори е кой брои гласовете. Това, което Милен Велчев пропусна да отчете, е, че НДСВ е регистрирано по закона за политическите партии, а не по търговския закон. И че професионалните елити, които са гръбнакът на парламентарната група, не са готови с тях да се отнасят като към активи.

Това е в основата на сегашната криза. Кризата е много тежка от гледна точка на правителствената стабилност, защото това, което прави НДСВ реален фактор, е неговото парламентарно присъствие, а именно парламентарната група не приема превръщането на НДСВ в НДМВ (национално движение "Милен Велчев").

Фактът е, че Милен Велчев е делегитимиран от това, което се случи, и вече не може да бъде лидер на НДСВ. Отстраняването му ще е трудно решение за Симеон Сакскобургготски, но другото е безотговорно, а сериозен политик като царя винаги е твърдял, че не приема безотговорността.

Да си спомним решението му да влезе в коалиция с БСП. А и публиката нито има нерви, нито желание да следи конфликтите в НДСВ. И това, което има значение, е кои са по-симпатичните и остроумните, а тук групата на Милен Велчев има проблем.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израелските сили ще останат в Южен Ливан

Израелските сили ще останат в Южен Ливан

Свят Преди 5 часа

Вчера "Хизбула" заяви, че всяко забавяне на изтеглянето на Израел ще бъде неприемливо нарушение на споразумението

Обрат, Андрияна Петкова остава директор на НДК

Обрат, Андрияна Петкова остава директор на НДК

България Преди 6 часа

От НДК съобщават, че решението за избор на Надя Миронова за изпълнителен член на „НДК-Конгресен център София“ ЕАД е отменено

Скална маса се свлече на пътя Бачково - Смолян

Скална маса се свлече на пътя Бачково - Смолян

България Преди 8 часа

Автомобилите се пропускат само в едната лента

Откриха автоморга за крадени коли в Перник

Откриха автоморга за крадени коли в Перник

България Преди 8 часа

В хода на операцията е задържан 38-годишен мъж

Корали Фаржа - единствената жена в режисьорската надпревара за "Оскар"

Корали Фаржа - единствената жена в режисьорската надпревара за "Оскар"

Любопитно Преди 9 часа

Нейният феминистки хорър "Веществото" също беше номиниран за "Оскар"

.

Най-мръсните истории за хора, които отказват да се къпят

Любопитно Преди 10 часа

Какво се случва, когато хората решат да не се къпят може да прочетете в следващите редове

Страшен пожар в пететажна сграда в Истанбул

Страшен пожар в пететажна сграда в Истанбул

Свят Преди 10 часа

52 пожарни коли и техника и 139 души участват в гасенето

Боб Дилън – гласът, който формира цяло едно поколение

Боб Дилън – гласът, който формира цяло едно поколение

Любопитно Преди 10 часа

Прочетете за живота и кариерата на музикалната легенда Боб Дилън

Кадри от момента на взрива в Банкя

Кадри от момента на взрива в Банкя

България Преди 10 часа

Двуетажна къща е напълно разрушена

Огромна размяна на мъртви войници между Русия и Украйна

Огромна размяна на мъртви войници между Русия и Украйна

Свят Преди 10 часа

Броят на доказано убитите руски войници надхвърли 90 000

<p>&bdquo;Мъртва в багажник&ldquo;: Журналистка с обвинения към&nbsp;Шон &quot;Диди&quot; Комбс</p>

„Мъртва в багажник“: Журналистка твърди, че е получила смъртни заплахи от Шон "Диди" Комбс

Свят Преди 10 часа

Нова документална поредица хвърля още светлина върху десетилетия от обвинения срещу Комбс

Грипна епидемия в още 3 области: Какви мерки влизат в сила? (ОБОБЩЕНИЕ)

Грипна епидемия в още 3 области: Какви мерки влизат в сила? (ОБОБЩЕНИЕ)

България Преди 10 часа

Нови три области обявяват грипна епидемия от понеделник – 27 януари. Така общият им брой става 11

Демонстрации в Сърбия: Шофьор блъсна студентка по време на протестна разходка

Демонстрации в Сърбия: Шофьор блъсна студентка по време на протестна разходка

Свят Преди 10 часа

Протестиращите в Сърбия организираха блокада на магистрала E75

<p><span style="color:#ff0000;"><strong>Сурвакари, кукери, бабугери</strong></span>: Започна &quot;Сурва&quot; в Перник (СНИМКИ)</p>

Сурвакари, кукери, бабугери: Започна "Сурва" в Перник (СНИМКИ)

България Преди 11 часа

XXXI Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“ 2025 ще се проведе от 24 до 26 януари

ЕС с нови мерки срещу властта в Грузия

ЕС с нови мерки срещу властта в Грузия

Свят Преди 11 часа

Притежателите на обикновени грузински паспорти ще могат да пътуват до ЕС за кратък престой без виза

Помпей е погребан от изригването на вулкана Везувий през 79 г.

32 часа истински ад: Вулканичното изригване, унищожило Помпей

Свят Преди 11 часа

Две хилядолетия по-късно изследователите най-накрая пресъздадоха катастрофата