Н езаконната сеч, пожарите и застрояването са големите проблеми на българската гора, пише Gorichka.bg. Екосайтът представя редица интересни факти по повод Eвропейската седмица на горите от 20 до 24 октомври:
Горите пречистват въздуха, подобряват питейната вода, предпазват от наводнения, запазват биоразнообразието, смекчават климата, намаляват шума и праха и парниковите газове и не на последно място предлагат естествено място за отдих.
Количеството въглероден диоксид, което едно дърво усвоява през живота си, зависи от дървесния вид, географската ширина, влажността на въздуха и много други фактори, но е прието да се смята, че средно става дума за 1,2 т CO2 на дърво за 70 години. Същото количество се отделя за един пътник при двучасов полет от София до Берлин и обратно.
В края на 2007 г. българските гори покриват 37% от страната
Между 1990 и 2005 г. горският ни фонд се е увеличил с 9% чрез устройство на неустроени гори и самозалесяване, т.е. без държавна политика в тази насока.
До пет години българската държава е обещала да сертифицира по FSC (Forest Stewardship Council - международният стандарт за устойчиво управление на гори) поне 30% от държавните гори. Към момента със сертификати за FSC-управление са около 105 300 хектара, т.е. 2,5% от общите площи.
За периода 2007-2013 г. по оперативните програми на Европейския съюз се предвижда да бъдат проведени залесявания за 50 млн. евро.
През 2007 г. са извършени 23 замени на гори и земи
от държавния горски фонд, ощетяващи българската гора. Според годишния доклад на Държавната агенция за горите за 2007 г. тези заменки са в полза на държавата: и като площ (държавния горски фонд се е увеличил с 2500 хектара), и като финанси (постъпили са 410 хил. лева).
Природозащитните организации оценяват тези замени като абсолютно "непазарни", защото най-често става въпрос за апетитни терени по морето, които впоследствие биват застроявани.
Над 73% от българите посочват като най-сериозен проблем на околната среда у нас изсичането и унищожаването на горите в страната.
В момента само 2% от горите са включени в стриктно защитени територии като резервати. 17 271 нарушения във връзка с незаконна сеч са констатирани в България през 2007 г., 20% от които са изпратени в прокуратура. Официалната цифра за дървесината от незаконна сеч е 38 327 куб. м. Най-много са актовете в района на Берковица, Стара планина.
Поскъпването на нафтата, парното и тока вдига процента на отопляващите се с дърва домакинства от 29 през 2001 на 37,8% през 2006 г. Голяма част от дървата за огрев са от нелегална сеч.
51 хил. дка гори са горели в България от началото на 2008 г. От началото на годината са възникнали 557 горски пожара на обща площ 51 472 дка, според информация на Държавната агенция по горите. Най-много са през август - 191, и септември - 139.
От всички опожарени горски площи 57,71 % са държавна собственост, 22,88 % частна и 18,50% общинска. Преките щети от пожарите възлизат на 1 342 973 лева. Основните причини за тях са опожаряването на стърнища и пасбища, незагасени цигари, умишлени палежи, пожари, причинени от туристи.
През 2007 г. правителството забрани износа на опожарена иглолистна и широколистна дървесина с диаметър на тънкия край над 4 см от всички дървесни видове, както и на опожарени дърва за горене.
През същата година в България има бум на доброволни акции за засаждане на дръвчета. На много от тях броят на поканените журналисти надвишава броя на засадените дръвчета.
Засаждането е любим спорт и на политиците. Според статистиката най-активни в тази благородна дейност са софийският кмет Бойко Борисов, следван от президента Георги Първанов и бившия вътрешен министър Румен Петков. С най-слаб принос е Симеон Сакскобурготски.
Шансът обаче една новозасадена фиданка да оцелее без поддръжка в година с валежи като 2008-а е нулев.
През 2005 г. горите са заемали 42% от площта на 27-те държави членки
на ЕС или 177 млн. хектара, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от АФП.
Те заемат най-голяма площ във Финландия (77% от нейната територия), Швеция (75%) и Словения (65%), а най-малка в Малта (1%), Ирландия (10%), Холандия (11%) и Великобритания (12%).
В абсолютни стойности най-обширните горски зони се намират в Швеция (31 млн. хектара), Испания (28 млн.), Финландия (23 млн.) и Франция (17 млн).
73% от горите в ЕС могат да се използват за производство на дървен материал. През 2006 г. основните производители са били Швеция (65 млн. куб. м), Германия и Франция (62 млн.), Финландия (51 млн.) и Полша (32 млн.).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!