Б ългария е основна транзитна страна и нелегален производител на наркотици, твърди докладът на американския държавен департамент (State.gov) за международната стратегия за наркотиците (International Narcotics Control Strategy Report).
Стратегическото положение на страната, през която минават балканските транзитни пътища, я прави уязвима за нелегалния трафик на наркотици, хора, контрабандата на стоки и пари, се подчертава в текста.
Според доклада в България се произвеждат предимно синтетични дроги, които са изместили хероина като най-употребяван наркотик. Става дума за
амфетаминови препарати, предназначени за домашния пазар и за износ най-вече в Турция и Близкия изток.
Въпреки усилията на правителството, което си сътрудничи със САЩ в борбата срещу трафика на наркотици, голяма част от хероина от Югоизточна Азия, който отива в Европа, минава през България, се казва в текста. Същото важи за марихуаната и кокаина.
Българското правителство напредва в усилията си да наложи законови норми, които да засилят способността на митническите служби да се справят с трафика, отбелязват в САЩ.
Затворени бяха, например, някои нелегални лаборатории за производство на дрога на територията на страната, признава американският държавен департамент. Отчетено е и създаването на национален разузнавателен център за наркотиците.
Въпреки това обаче са необходими промени, се посочва в документа. Според доклада въпреки решимостта на правоохранителните агенции да се борят със сериозни престъпления като производството и трафика на наркотици, през 2005 г. в страната
не е имало присъди срещу нито една от по-едрите фигури, замесени в организирана престъпност, корупция или пране на пари.
Подчертава се, че корупцията продължава да е сериозен проблем, а служба "Митници" все още е смятана за най-корумпираната държавна агенция в страната.
Сред причините се изтъква слабото сътрудничество между отделните агенции, неадекватната екипировка за откриване на наркотици, неефективната съдебна система.
Броят на финансовите престъпления в страната е голям, като голяма част заемат измамите с банкови и кредитни карти, сочи още доклада. Според него организираната престъпност в България е с много силни позиции и оперира открито, като част от дейността й е свързана с контрабанда и съответно с пране на пари.
Фалшифицирането на пари и документи е сериозен проблем, който според доклада е бил редуциран чрез съвместни усилия на българското правителство и американските тайни служби.
За първи път се разглежда подробно и рамката от финансови правила, в която оперират българската банкова и кредитна система.
Новият доклад за наркотиците и финансовите престъпления обхваща данни за 2005 г. Той беше представен официално вчера в Държавния департамент на пресконференция на помощник държавния секретар Ан Патерсън от Бюрото по проблемите на наркотиците и правоохраната.
Ан Патерсън наскоро подписа от американска страна допълнителен протокол към споразумението за сътрудничество в правоохранителната сфера между България и САЩ.
Докладът разглежда детайлно почти 200 държави, сред които е и България.
В последния доклад на ООН пък се посочва, че годишното ниво на употребата на наркотици в България остава като цяло по-ниско, отколкото в повечето други европейски страни. България е сред държавите в Европа с най-ниска употреба на транквиланти и седативи. Организацията обаче изразява сериозна загриженост заради големия брой наркомани, използващи инжекции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!