П рестъпленията може да повдигнат сериозни въпроси за това по какъв начин християнските мисионери са били превърнати в обекти на омраза и същевременно какво не е наред с младото поколение в Турция, смята изданието.
Допреди шест години християните в страната предизвикваха гнева само на малки ислямистки групировки. През 2001 г. с одобрението на бившия министър-председател на Турция Бюлент Еджевит обаче "мисионерската дейност" бе включена в списъка на националните заплахи.
Цял спектър от идеологически групировки на националисти, нео-националисти и ислямисти започнаха да твърдят, че мисионерите са замесени в сепаратистки дейности и заради тях хиляди мюсюлмани приемат християнската вяра.
Постепенно на християнското население в Турция започна да се гледа с подозрение и тревога от страна на всички сегменти в обществото, които започнаха да се изразяват и във по-брутални физически действия, пише "Заман".
Засилиха се атаките срещу църкви, а кулминацията на този процес бе в убийството на италианския свещеник Андреа Санторо в Трабзон м.г. Престъпникът бе едва 16-годишен младеж, чиято майка заяви, че синът и ще лежи в затвора в името на Аллах, припомня вестникът.
Според Кюршат Бумин, журналист и преподавател в университета "Билги", убийствата в Малатия определено имат политически оттенък, но не са непременно "провокация".
Бумин смята за неправилно да се каже и че атаката е "на религиозна основа". По думите му тези нападения са резултат от дълъг процес на настройване на обществото срещу мисионерстващите, а не дело на организирани провокатори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!