У инстън Чърчил привежда доводи, че евреите " носят частичнa отговорност за антагонизма, на който са подложени", в публикуван за пръв път материал.
Министър-председател на Великобритания през Втората световна война пише статията "Как евреите могат да се борят с гоненията" през далечната 1937 г., три години преди да поеме управлението на страната.
Той очертава новата вълна от антисемитизъм в Европа и САЩ, последвана от убийството на милиони евреи по време на Холокоста.
Лесно можем да припишем това на злонамереността на гонителите, но това не съответства напълно на фактите, четем в материала.
"Това явление съществува дори в страни като Великобритания и САЩ, където евреи и неевреи са равни пред закона и където огромен брой юдеи намират не само убежище, но и благоприятни възможности.
Тези факти трябва да присъстват във всеки анализ на антисемитизма. Те трябва да бъдат осмислени особено от самите евреи.
Така несъзнателно те предизвикват преследвания - отчасти самите те са отговорни за антагонизма, от който страдат.
В отношенията на евреи и неевреи присъства един факт и той е, че евреинът е "различен". Той изглежда различен. Той мисли различно. Има различни традиции и произход. И не иска да бъде абсорбиран", пише Чърчил.
Обявеният през 2002 г. за най-велик британец на всички времена хвали евреите като "въздържани, трудолюбиви и почтени" и иска от британците да се изправят срещу преследванията.
Статията е открита от историк сред документи на Чърчил в университетския архив в Кеймбридж. По онова време неговият секретар го е посъветвал, че да се публикува този материал е "неприемливо".
Вчера в Пловдив с официална церемония бе отбелязана 64-годишнината от спасяването на българските евреи от депортация в немските концлагери.
По традиция възпоменателният митинг се провежда пред Паметника на благодарността, издигнат на мястото, където през 1943 г. тогавашният пловдивски митрополит Кирил се е срещнал със задържаните 1500 евреи, които е трябвало да бъдат отведени в лагерите на смъртта.
Преживели Холокоста и техните наследници се поклониха пред паметника и положиха венци и цветя в памет на загиналите.
На церемонията присъства внушителна делегация от български евреи, живеещи в Израел и водени от бившия посланик на държавата у нас Емануел Зисман, чиито корени са от Пловдив.
След ритуала чуждестранните гости, българските им домакини и представители на държавната и местната власт се отправиха към Бачковския манастир, за да присъстват на литургията в памет на патриарх Кирил и екзарх Стефан.
Тленните останки на двамата духовници, които имат най-големи заслуги за спасението на българските евреи, почиват в манастира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!