Изборните бюра са под засилена полицейска охрана.
Седем души претендират за президентският пост в Чечения, съобщи БНР. Освен Алханов, това са генералният директор на "Чеченнефтехимпром" Умар Абуев, председателят на Съвета на старейшините в район Грозни Махомед Айдамиров, служителят на Държавния съвет на републиката Мухмуд Хасан Асаков, сътрудникът на Хуманитарната академия Абдула Бугаев, съветникът на покойния президент Ваха Висаев и сътрудникът на Федералната служба за сигурност Мовсур Хамидов.
Съгласно избирателния закон на републиката, за да бъдат признати за действителни, в изборите трябва да се включат повече от 30% от имащите право на глас. За президент ще бъде избран кандидатът, получил повече от половината от подадените гласове.
Предварителните резултати ще станат известни още в понеделник, 30 август, а окончателните - до няколко дни. Ако на първия тур не бъде избран президент, след три седмици предстои втори.
Според председателя на Републиканската избирателна комисия Абдул-Керим Арсаханов, републиката е готова за вота на 100%.
20 международни наблюдатели пристигнаха в Чечения за изборния ден. Сред тях има представители на Изпълнителния комитет на ОНД, Лигата на арабските държави, Организацията Ислямска конференция, Съвета на Европа и др. Голяма група наблюдатели в републиката изпрати Централният избирателен комитет на Русия. 160 руски и чуждестранни журналисти ще отразяват събитието.
На първа страница на "Ставрополская правда", регионалния всекидневник на Северен Кавказ, има снимка, направена в петък в Грозни пред изборно бюро. Пред него седят двама войници с автомати "Калашников" на коленете. Те се усмихват и галят котка под заглавие "Един много важен ден". Посланието е ясно - едновременно да се даде вид на спокойствие и сигурност за президентските избори.
Колкото до спокойствието, то бе опровергано от мистериозната атака в събота от чеченски бойци, насочена срещу онези, които сътрудничат с руските сили. Тази операция е ръководена от чеченската съпротива, или е заповядана руските тайни служби, твърдят някои.
Каквато и да е хипотезата, обаче, войната в Чечения продължава, противно на това, което се опитват да внушат руските власти. Двойният атентат срещу двата руски самолета показва силата чеченския тероризъм. В този смисъл ситуацията не е благоприятна за свободни и демократични избори, още повече, че резултат е известен предварително, коментира кореспондент на РФИ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!