О сновните претенденти на предстоящите на 4 ноември президентски избори в Съединените щати - републиканецът Джон Маккейн и демократът Барак Обама, се изправиха един срещу друг - в първи телевизионен дебат,
предадоха световните агенции.
Двамата спориха разгорещено за икономиката, социалната роля на държавата и националната сигурност.
По план дебатите, които бяха очаквани с голям интерес и бяха предавани на живо от големите американски телевизии, трябваше да се съсредоточат върху външната политика, но тя бе засенчена от най-тежката финансова криза в Съединените щати след "Голямата депресия" от 1929-1933 г.
Заради течащите в момента в Конгреса обсъждания на предложения от президента Джордж Буш план за стабилизиране на финансовата система, което ще струва 700 млрд. долара Маккейн дори до последно се колебаеше дали да участва в дебата в Университета на Мисисипи в град Оксфорд.
Републиканският кандидат потвърди, ще се изправи срещу демократическия си опонент едва няколко часа преди началото на дебатите, а след края им веднага отпътува обратно за Вашингтон, за да се включи отново в дискусиите по плана на Буш.
Попитан за
финансовата криза,
Обама направи връзка между Маккейн и политиката на непопулярния президент републиканец. "Трябва да признаем, че тази криза е кулминацията на осем години погрешна икономическа политика, водена от Джордж Буш и поддържана от сенатор Маккейн", отбеляза кандидатът на демократите.
Обама припомни малко след това, че републиканският му опонент е подкрепил проектите на Буш на 90%.
Маккейн отхвърли критиките, че следва безпрекословно курса на Буш. "Противопоставих се на президента за разходите, климатичните промени, измъчването на затворници, Гуантанамо, начина, по който бе проведена войната в Ирак", аргументира се той.
В опит да представи опонента си като политически изолиран, Маккейн на свой ред обвини Обама, че е сред сенаторите, които гласуват от най-леви позиции.
Но и двамата изразиха безпокойство от състоянието на финансовите пазари и подкрепиха плана на Буш, макар че изразиха резерви.
Изминаха 34 минути и едва нтогава Маккейн и Обама засегнаха
темата за Ирак.
Най-отчетливите различия помежду им се проявиха именно по нея.
"Ние печелим в Ирак", каза уверено Маккейн.
Обама се съгласи с него, че насилието в тази страна намалява, но обясни тази тенденция с брилянтното представяне на американските войници. Той определи войната в Ирак като неоправдана.
Другите основни поводи за разногласие станаха Иран и Русия. Обама се обяви за твърда и директна дипломация към ислямската република, но си запази правото да се среща с хора като твърдолинейния ирански президент Махмуд Ахмадинеджад.
Маккейн се присмя на наивността на своя опонент, като отбеляза, че среща с Ахмадинеджад би легитимирала неговите призиви за изтриване на Израел от картата.
Републиканският кандидат разкритикува демократическия си опонент, че е реагирал нерешително на действията на Русия в Грузия. Иначе и двамата използваха
остри думи по адрес на Москва.
Обама заяви, че възраждането на Русия представлява заплаха за мира и стабилността в региона, а Маккейн я определи като държава, управлявана от апаратчици от КГБ.
Двамата дадоха израз и на разногласията си за Пакистан. Маккейн заяви, че за разлика от Обама, не е готов да нарежда нанасяне на целенасочени удари в тази страна.
В опита си да злепостави другия, всеки от двамата претенденти цитира неверни факти.
Най-фрапиращият пример - Маккейн разкритикува Обама, че е гласувал за намаляване на парите за контингента в Ирак. Въпреки че е против военната
операция в тази страна, сенаторът от Илинойс обаче винаги е подкрепял отпускането на средства за мисията, с изключение на един-единствен случай.
Накрая и двата лагера изразиха претенции, че са спечелили дебатите.
Първото проучване, извършено от телевизия Си Би Ес сред все още
нерешили за кого да гласуват избиратели, показа, че според 40% от анкетираните
победителят е Обама.
22% смятат, че дебатите са били спечелени от Маккейн, а за 38% "мачът е завършил наравно".
51% процента от анкетираните смятат, че Обама се е представил по-добре в телевизионните дебати, а 38 на сто одобряват повече Маккейн, сочи анкета, поръчана от Си Ен Ен.
Мнозина възприемат Обама като по-интелигентен, по-загрижен за проблемите на хората, по-искрен и по-силен водач. Повечето анкетирани смятат, че Маккейн е отделил повече време за нападки срещу опонента си.
Следващите телевизионни дебати между претендентите за Белия дом са предвидени за 7 и 15 октомври.
Техните кандидати за вицепрезидентския пост - републиканката Сара Пейлин и демократът Джоузеф Байдън, ще имат само един дебат - на 2 октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!