Б и Би Си излъчи материал за значението на златните и сребърните съкровища на България с информацията, че богатото историческо наследство на страната е застрашено от апетитите на престъпни групировки.
Археологът Георги Китов коментира, че крадците не могат да бъдат спрени, защото законите в страната по неговите думи са "беззъби" и иманярите са по-добре финансово от колегите му.
Едни от най-големите колекционери в България - Васил Божков, казва, че проблемът е огромен, но не може да го реши сам, като опази някои антики.
Правителството и политиците трябва да вземат окончателното решение, категоричен е той пред Би Би Си.
По-нататък в материала се отбелязва, че България е сравнително бедна държава и престъпните групировки плащат щедро за антични предмети - затова и археолозите с основание твърдят, че парите са по-силни от патриотизма.
Преди обаче парите да потекат, Европа иска да види напредък в справянето с друг проблем, пуснал дълбоки корени - корупцията и организираната престъпност. Питайте за това бизнесмена Майкъл Рийд.
Това е част от местните обичаи, твърди той. Новозеландецът живее в София от години и е вбесен от равнището на корупция, на което се натъква всекидневно.
"Всичко е свързано, много е трудно да разграничиш нещата - да кажеш: "Това е мафиотска корупция, а онова - някаква друга. Не. Те всички спят заедно, не знаеш кой с кого си ляга", споделя той.
Битката против корупцията се води в Съдебната палата, разположена в центъра на града. С високия си сводест таван и своите внушителни гранитни колони тя определено притежава всичките декорации на върховен съд. Извършват се и реформи, които да укрепят законността.
Парадокс
ЕС обаче е разтревожен, че наказателно-правната система не съответства на стандартите, както и че все още е налице прекалено много политическа корупция. Евронаблюдателите са предупредили, че реформата върви трудно и бавно.
Малко е да се каже "бавно", смята главният прокурор Борис Велчев, отговорен за реформирането на системата и борбата с корупцията. Много по-бавно е, отколкото би ми се искало, добавя бившият преподавател по право.
Той признава, че проблемът и в двете области представлява потенциална заплаха за еврочленството.
"Те очевидно са много голямо препятствие. Убеден съм, че за да докаже своя различен стил на действие пред Европейската комисия, прокуратурата се нуждае от повече практически резултати. Но е нужно и да си върнем доверието на българското общество.
"За зла участ има много малко осъдени. Целта ми е да постигна повече осъдителни присъди, за да докажа, че системата работи не само на хартия, но е действително ефикасна и в практиката", казва главният прокурор.
Има обаче и един парадокс: непосредственият ефект от членството в ЕС - и милионите евро, които ще потекат в България, - могат, обратно, да влошат ситуацията с корупцията.
Поне такава е гледната точка на Бойко Тодоров, директор на независимия мозъчен тръст Център за изследване на демокрацията. Ако имате налице относително корумпирана политическа среда, това може да има контрапродуктивен ефект, казва ми той.
Изглежда че колкото повече пари се вливат в системата, толкова повече може да нарасне равнището на корупция. Ако не се добавят механизми за прозрачност, ефективност и подотчетност, да, има опасност по този начин корупционните структури да се окрупнят, добавя експертът.
Центърът на София изглежда и носи усещането за част от съвременното европейско семейство. Градът наистина е изминал дълъг път от комунистическото си минало насам.
Но 25-те държави членки на ЕС сега трябва да решат дали това е достатъчно, за да оправдае пълноправното членство", заключава специалният пратеник на Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!