При повторното разглеждане на разпоредбите 120 народни представители гласуваха против закона, 80 се въздържаха, а само един гласува "за", съобщи БНР.
Така на практика оттук нататък новите текстове са окончателно отменени и се връщат за преразглеждане в парламентарните комисии.
Мотивите, с които президентът Георги Първанов върна закона за ново разглеждане, бяха, че разпоредбите поставят в неравностойно положение извънпарламентарните партии, а парламентарните сили се оказват привилегировани, наред с наскоро създадени формации, които тепърва предстои да се доказват.
Според приетите в края на декември текстове в тримесечен срок партиите трябваше да се пререгистрират, като представят списък с имена, ЕГН и адреси на не по-малко от 5000 членове, както и удостоверение за уникалност на името, припомня БНР.
Това изискване обаче не се отнасяше за организации, които са участвали самостоятелно или в коалиция на предишните парламентарни избори и имат поне един депутат.
Пререгистрацията не засяга и политически сили, които имат достатъчен брой депутати (10) за сформиране на самостоятелна парламентарна група.
В хода на дискусията по-рано депутати от различни парламентарни групи поискаха изборите за 40-о Народно събрание да се проведат според разпоредбите на сега действащия закон за политическите партии, а не по новия, приет преди около месец, допълва БНР.
Представители на коалиция "За България", ОДС, СДС, БНЗС-НС и дори ДПС лансираха идеята, че с оглед на недостатъчното време е разумно Законът за политическите партии да влезе в сила след парламентарния вот.
С новия закон войнстващите политикани са се опитали да саботират изборите и да отстранят малките партии, посочи Любен Корнезов от БСП и призова: "Сложете си в джоба този закон."
(В коалиция "За България" соцпартията е партньор на малки формации, които имат максимум по един депутат - например комунистът Александър Паунов или Жени Живкова, влязла в червените листи от квотата на "Напред, България".)
Кина Андреева от ОДС се изказа в подобен дух, а Николай Николов от СДС директно поиска, след като новият закон бъде преработен, да влезе в сила след изборите.
ДПС никога не е имало проблем с този закон, посочи Четин Казак и се разграничи от каквото и да е авторство по текстовете.
Факторът "време" започва да тежи все повече и да доминира пред всички останали качества на този закон, добави той и увери от името на ДПС, че движението или ще подкрепи ветото, или ще го промени, за да бъде той работещ и да не застрашава изборите, или няма да влезе в сила преди изборите.
По време на дискусията "Новото време" единствено защитаваше закона и тезата, че всъщност президентът Георги Първанов подкрепя като цяло текстовете, щом е върнал "само две алинейки", обобщява още БНР.