В секи съкилийник в затворите трябва да разполага с пространство от 4 кв.м. Това поне е нормата установена от Европейския комитет за превенция на мъченията, който е орган на Съвета на Европа.
В действителност обаче нещата изглеждат по съвсем различен начин. В много от затворите на Стария континент задържаните са два пъти повече от предвиденото, а на някои места не достигат дори и леглата.
Сред страните, посочени с пръст от Съвета на Европа е и Франция, чиито затвори са сред най-непригодните в целия ЕС.
В разгара на президентската кампания във Франция една асоциация се зае да алармира френското обществено мнение.
От 9 март до 9 април асоциацията "Trop c'est trop" ("Прекалено много е прекалено") бе инсталирала
затворническа килия в центъра на Париж,
на площада пред кметството на града.
С площта от 9 кв. м. членовете на асоциацията искаха да представят пред парижани и гостите на френската столица проблемите с претъпканите затвори.
Карен Менин от асоциацията разказва: "Не сме в истински затворнически условия, това е просто една репродукция. Виждат се обаче леглата, мивката си е мивка, има и тоалетна.
Идеята ни е да покажем, че това е затворническата килия. В нея са настанени между трима и петима задържани, които вършат нуждите си пред другите, има прозорец, който обаче не може да се отваря, така че те споделят шума и миризмата.
Тези хора разполагат само със студена вода, имат право на два пъти душ в седмицата. Те прекарват 22 часа в денонощие в килията, тъй като имат право на 2 часа разходка. Това е. Оправяйте се, както можете."
Инициативата срещу претъпканите френски затвори бе подкрепена от много обществени личности, сред които и писателката Нанси Хюстън, която води ателиета по писане в затворите.
Когато си натъпкан един върху друг на подобно място единственото, което може да изпитваш е
омраза и желание другият да изчезне
И тук става точно обратното на това, което трябва, ако искаме хората да станат добри граждани, допълва Нанси.
Във Великобритания затворите също са претъпкани до такава степен, че правителството обмисля да освободи предсрочно известен брой задържани, които обаче ще бъдат снабдени със специални електронни гривни.
Според официалните данни от 45 хил. затворници преди 10 години броят им днес е вече над 80 хил.! В много от случаите броят на затворниците надвишава многократно допустимия и за да се намери изход от проблема все по-често се използват килиите в полицейските участъци.
Според властите причината за това явление трябва да се търси в по-голямата разкриваемост на престъпленията. Според опозицията обаче проблемът е в по-голямата престъпност.
Каквито и да са причините, истината е, че съдиите изпращат повече хора зад решетките. Опозицията настоява за построяването на повече затвори, но управляващите категорично отказват с аргумента, че това ще струва много скъпо.
Идеята осъдените да бъдат пускани по-рано и да прекарват последните 6 месеца навън, но с електронни гривни за проследяване се защитава от ръководствата на британските затвори.
От своя страна правителството обмисля да пригоди кораби и военни бази за затвори, за да се справи с проблема.
В момента в България има 12 затвора, които са пренаселени
Всичките са строени през 30-те години. В онзи период в България е имало 30 затвора, а днес те са значително по-малко. Повечето от сградите на затвори по време на социализма са превърнати в заводи.
Старите български затвори не отговарят на съвременни изисквания за задържане и излежаване на присъдите. Пренаселеността е 2-3 пъти над изискванията, които при това н е се отнасят само до жилищната площ, а и до площите за общите помещения на адвокати, помещения за свиждания, места за разходки на открито, библиотеки, спортни площадки.
В момента това само пожелания. На много места няма дори медицински персонал и съвременна канализация.
По отношение на пренаселеността има намерени временни решения като например реконструираното и приспособено на затвор общежитие в Бобов дол. В Плевен е направено същото.
Най-многобройната група осъдени са тези с присъди между 3 и 5 години
Най-тежко е положението в Пловдивския затвор, където на един човек се пада 1 кв. м обитаема площ.
Една от мерките за решаване на проблема с пренаселеността е предсрочното освобождаване.
Правосъдното министерство иска да приложи и английската практика за електронен надзор. Затворниците с малки присъди са в т.нар. пробационен период.
Започна обществена дискусия и за необходимостта от строеж на нов затвор. Проектът е налице и към него проявяват интерес няколко английски фирми. Такъв затвор се предвижда за района на София за около 1000 човека.
Хората от администрацията на затворите обаче са против това затворът да е частен като се аргументират с това, че наказанието е мярка за държавна принуда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!