М еждинно споразумение по въпросите на Програмата за безвизови пътувания подписаха днес вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин и американският министър по вътрешната сигурност Майкъл Чертоф.
Документът е стъпка към премахването на визите за български граждани и предвижда засилени двустранни мерки за сигурност при международните пътувания.
Споразумението предвижда четири основни параметъра, които представляват предварителни условия на бъдещо споразумение за премахване на визовия режим за български граждани, пътуващи в САЩ.
На първо място, двете страни се задължават да обменят информация по отношение на лица, подозирани или съпричастни в извършване на терористични дейности.
Следва споразумение за обмен на информация в реално време за изгубени и откраднати паспорти между двете страни, за да се предотвратят злоупотреби с документите. Обмена на информация може да става по два канала - единият е чрез съответните посолства в столиците на двете държави, а другият - като за целта се използват каналите на Интерпол.
Третото условие за премахване на визи, което за американската страна е абсолютно задължително, е въвеждането на електронните паспорти и на биометричните данни.
Документът съдържа също проект за споразумение за съдействие с американските въздушни шерифи. То се налага в случай, че се възобнови пряката въздушна линия между САЩ и България и включва позволение за взаимно разполагане на агенти под прикритие на самолетите, които летят през океана, които да предотвратят евентуални терористични действия.
Службата на въздушните шерифи е създадена след атаките през 2001 г. срещу Световния търговски център в Ню Йорк и дава също оценка за сигурността на летищата.
Междинното споразумение не противоречи на българската позиция в процеса на преговорите между ЕС и САЩ по условията за достъп до програма за безвизово пътуване и по въпроса за необходимостта от сключване на формално споразумение между ЕС и САЩ в областта на защитата на личните данни.
Споразумението няма характер на международен договор и не създава права и задължения за страните.
То беше подписано в присъствието на министър-председателя Сергей Станишев, който след това се срещна с министъра на отбраната на САЩ Робърт Гейтс.
Гейтс поздрави България за усилията, които страната ни полага за модернизация на въоръжените сили и изрази удовлетворение от това, че България е една от петте държави съюзници на САЩ в НАТО, които поддържат висок процент на разходите за отбрана - 5% от БВП.
Гейтс отбеляза още, че професионализацията на армията и процесът на модернизация трябва да продължат.
Министърът изказа благодарност на българския премиер за активната ни подкрепа и участие в операциите по възстановяването на Ирак и в Афганистан.
Премиерът Станишев каза, че е необходимо да се направи оценка на способностите и нуждите на българските въоръжени сили, за да се оптимизират разходите. Целта е изграждане на максимална оперативна съвместимост с НАТО.
Двете страни дадоха положителна оценка за ситуацията в Ирак и я определиха като стабилна. Общо бе мнението им, че усилията на НАТО в Афганистан трябва да продължат, защото обстановката там не е стабилна.
Робърт Гейтс и Сергей Станишев подчертаха, че се работи за засилване на гражданския компонент при възстановяването на Афганистан.
Пред своя домакин премиерът постави въпроса за офсетните програми, които биха могли да представят американските компании в процеса на модернизация на българските въоръжени сили. Станишев настоя, когато компаниите представят офертите си, да залагат по-висок офсетен процент.
Той постави и въпроса за по-широко участие на българските фирми в процеса на възстановяване на Ирак, както и за обезпечаване на дейностите и снабдяването на съвместните военни съоръжения в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!