П ремиерът Сергей Станишев призова за обединяване на усилията в името на справедливата, по думите му, кауза за повторно отваряне на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Двата 440-мегаватови реактора бяха спрени на 31 декември 2006 г., ден преди влизането ни в ЕС.
Станишев не скри, че задачата за повторно включване в експлоатация на двата реактора е свръхтежка, "защото не само трябва да се търсят съюзници, а
трябва да се преодолее и мнението на опонентите".
Не бива да си създаваме илюзии и очаквания за лесен и бърз процес, посочи премиерът при официалното откриване на национална кампания за повторно пускане на III и IV блок, която е под мотото "Искам светлина". Някои медии сравняват "Искам светлина" с кампанията за спасяването на осъдените на смърт българските медицински сестри в Либия.
Станишев припомни, че е необходимо съгласието на другите 26 страни от ЕС, подписали договора за присъединяване на България.
Джон Рич, президент на Световната ядрена асоциация със седалище в Лондон, посочи, че най-правилният подход за България е не да иска разрешение от европейските институции, а да ги информира и да проведе мащабен процес на консултации.
Можем да пуснем в експлоатация III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", ако ги вкараме в
нормалната процедура по лицензиране в ЕС
и поискаме експлоатацията им не за пет, а за 20 години, каза бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Той посочи, че пътят за това е първо искане от собственика на реакторите за въвеждане или промяна на лицензията, които имат двата блока в момента.
След това ядреният регулатор трябва да отговори на българското искане и да направи запитване за допълнителните изисквания, на които трябва да отговарят III и IV блок и след изпълнение на тези изисквания реакторите да бъдат пуснати отново дългосрочно, а не според чл. 36 от Договора за присъединяване на България към ЕС, който е авариен и действа само първите три години от присъединяването на страната към ЕС.
Цитираният член 36 визира възможността в тригодишен период след приемането на България в ЕС страната да поиска разрешение да въведе защитни мерки, ако се докажат сериозни и трайни затруднения в някой сектор от икономиката, които могат да влошат икономическата ситуация. Този текст бе в оснавата на "екшън плана" на българското правителство в началото на 2007 г. за спасяване на двата блока.
Представителят на Международната агенция за атомна енергия Абел Гонзалес нарече лицемерие позицията на ЕК за III и IV блок и заяви: "Защитавайки ващите интереси, вие защитавате интересите на цялото европейско семейство, част от което сте".
Основната цел на обявената днес кампания е
да се отклонява вниманието
и да не се говори за подписания договор за АЕЦ "Белене" и за откритите проблеми около този проект, коментира в интервю за БНР Антоанета Приматарова, бивш посланик на България в ЕС (1999 - 2001), зам. главен преговарящ с ЕС (2000-2001 г.), сега програмен директор в Центъра за либерални стратегии.
"Когато темата за строежа на АЕЦ "Белене" беше лансирана при създаване на партия НДСВ през 2003 г., единствената новина беше, че ще строим "Белене", вземат ни "Козлодуй". Тогава надеждата беше да не се говори за "Козлодуй", а да се говори за "Белене". Сега имаме като че ли обратната ситуация - дайте да не говорим за "Белене", да си говорим отново за "Козлодуй", каза Приматарова.
Ние сме длъжни да работим по посока III и IV блок на "Козлодуй", тъй като те са от изключителна важност и за енергетиката, и за националното самочувствие, каза столичният кмет Бойко Борисов в интервю за БНР в неделя.
"Трябва да се лобира максимално в Европейския съюз, пред нашите европейски партньори и когато Германия, когато Франция след година, година и половина решават своите енергийни стратегии за в бъдеще, ние трябва са сме готови да сме близко до тях и това ни е и шансът. Когато те решават своя проблем със своята енергийна независимост, тогава да участваме и ние", допълни Борисов.
Той каза, че е учуден от казаното от премиера Станишев миналата седмица, че се водят разговори с международни компании, които заявяват желание за експлоатация на лизинг на двата блока на АЕЦ "Козлодуй", както и да поемат ангажимент за осигуряване на политическата подкрепа за решенията, които биха позволили удължаване на срока на тяхната експлоатация.
Предлагат се схеми за лизинг, които звучат малко обидно - че видите ли някоя фирма е по-мощна или примерно по-добър лобист от самото правителство на член на Европейския съюз, коментира Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!