България гледа към бъдещето от гледната точка на своята традиция и култура, но и от позицията на своите млади лидери, какъвто е президентът Георги Първанов, пише в увода към интервюто с за българския държавен глава, поместено вчера като водещ материал във вестник "Ел Сол де Мехико". Избраното заглавие е за амбицията на страната ни за членство в Европейския съюз до 2006 г. Млад съм, но съм натрупал опит, казва Първанов и отговаря на поредица въпроси за присъединяването ни към ЕС, прехода към демокрация след Студената война, перспективите на левицата и взаимодействието й с НДСВ, двустранните контакти с Мексико, условията за чужди инвестиции у нас, реституцията и връщането на земята, както и за сравнението на България с икономическите модели, прилагани в Чехия и Русия.
Сред темите, засегнати в интервюто на мексиканския медиен бос с държавният глава, са и ролята на страната като мост между Европа и Азия, посредническата й роля в конфликтите на Балканите, взаимоотношенията с Турция, евентуалното ни членство в НАТО, както и разделянето на отговорностите между министър-председателя и премиера. Знам много за Мексико поради моята професия, чел съм много за вашата култура и смятам, че нашите два народа си приличат, заключава Първанов.
Интервюто с премиера Симеон Сакскобургготски също се появи на първа страница на "Ел Сол де Мехико", но е доста по-обширно и публикувано в два поредни броя (в понеделник и вторник). На финала на разговора премиерът признава, че на младини, когато трябвало да изкара военната си служба, е имал възможност да учи военно дело в Мексико, но в крайна сметка предпочел академията в САЩ. Освен това се интересувал живо от историята на мексиканската революция, а като ерген имал дори годеница в Мексико - "забележителна дама, която преподава история, била е дори монахиня за няколко година, а сега е омъжена", - което провокирало у него и "допълнителен" интерес към латиноамериканската държава. "Симеон Втори: България ще унищожи ракетите си" е озаглавена първата част от разговора, а във втората избраните акценти са два: "България не е убежище за терористи" и "Страната играе стабилизираща роля на Балканите".
България има да извърви още много път пред себе си, но тя успя да остане зона на стабилност в регион, разкъсван от много етнически конфликти, и да играе стабилизираща роля сред балканските си съседи, се казва в увода към разговора, в който е описана подробно и биографията на някогашния монарх, завръщането му в родината и убедителната изборна победа. Уточнява се още, че той говори гладко няколко езика, включително испански, избран от него за това интервю.
Сред засегнатите въпроси по-нататък са мерките на българското правителство във връзка с трафика на наркотици през страната, инициативите за възстановяването на мира в региона, програмите за насърчаване на чуждите инвестиции, перспективите на България за присъединяване към ЕС. "Страната направи максималното, за да отговори на очакванията на Запада и добрия разум. Това ни създаде образа на държава, която търси мир и играе стабилизираща роля в Югоизточна Европа", казва премиерът Сакскобургготски, като уточнява, че предпочита това название пред по-употребяваното "Балкани", което имало леко негативен оттенък.
Премиерът споменава с добро и политиката на предшественика си по време на войната в Югославия. Голямо внимание в разговора с българския министър-председател е отделено на кандидатурата ни за членство в НАТО и ролята на алианса, както и на посещението на папа Йоан Павел Втори в България и заявлението му, че никога не е вярвал в т.нар. "българска следа" в атентата срещу него. (Преди броени дни Светият отец бе на официална визита и в Мексико.) Коментира се и етническият мир между православни и мюсюлмани, който е наречен от премиера "българското чудо". Българите са много толерантни към чужденеца, към хората от различни религии, изтъква Сакскобургготски и дава за пример и спасяването на евреите през Втората световна война.
Не смятах да се намесвам в политиката, а само да протегна ръка за подкрепа, разказва още Симеон за завръщането си в родината, като изтъква, че сега в екипа си има енергични млади хора, което му позволявало да ги товари с повече работа. Когато заговорва за чуждите инвестиции, той окачествява като "брутално" сегашното положение, при което за откриването на фирма са необходими 16 разрешения. "Първо, това е загуба на време, а на второ място не са малко и възможностите някой да поиска рушвет", коментира премиерът. "Искате да кажете, че живеете в демокрация, усложнена от бюрокрация?", пита интервюиращият и получава утвърдителен отговор с уточнението обаче, че имиджът на България навън вече се променя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!