- С кое свое постижение най-много се гордеете?
- Доста трудно е да се отдели само едно. Имаме различни постижения, но това, което считам за важно, е, че ние успяхме да наложим в обществото нов стил на неконфронтация, на по-премерени действия. Така е и в парламента - ние отдаваме голямо значение на диалога и на консенсуса. Благодарение на това и на нашите постоянни усилия, България ще се присъедини към НАТО в близкото бъдеще и ще стане пълноправен член на ЕС през 2007 г.
- Има ли нещо, за което съжалявате или бихте променили, ако можехте?
- Нека първо да кажа колко съм щастлив, че се завърнах в моята родина, тъй като мога да инвестирам личните си връзки, знание и опит за нейното модернизиране. От друга страна, това, което бих искал да направя по различен начин, да променя преди две години, е да си дам повече време, за да подбера хората по-внимателно. Тогава бихме всички рекорди - учредихме движение, определихме стотици кандидати за парламента и спечелихме огромна победа. И всичко това - само за три месеца!
- Защо правителството Ви остава непопулярно при наличието на икономически успехи през последните две години?
- Ние не работим заради високия рейтинг. Работим, за да постигнем дългосрочните цели, които сме си поставили. В началото на мандата ние се натъкнахме на редица проблеми, останали неразрешени, вероятно именно заради надпреварата за висок рейтинг. Ние имахме политическата воля да започнем работа по тяхното решаване и хората знаят това. Останалото е просто част от политическата игра.
Често се питам защо в края на краищата Вашите колеги и в конкретния случай Вие също, очаквате хората да обичат правителството си. Бог ми е дал дълъг живот и голям опит и мога да кажа, че рядко съм срещал хора, които са били пламенни привърженици по отношение на собственото си правителство. Дали сме популярни или не, лично като човек, който не е политик, това не ме притеснява. Това, което има значение, а и Вие сам наблегнахте на това, е успехът на икономическата политика. Покачването на нашия международен финансов рейтинг и много други показатели са, в крайна сметка, далеч по-важни от това да сме популярни.
- Конкретно, каква политика ще провеждате за намаляване на безработицата?
- Приоритет на нашето правителство е да създава работни места. Наследихме високо ниво на безработица и в средата на нашия мандат успяхме да я намалим с 5%. Взехме решение да търсим начини да създаваме работни места, вместо да увеличаваме социалните помощи. Този новаторски подход беше високо оценен от ЕС. Сега над 200 000 хора имат работа отново, след като са били безработни дълги години. Съюзът на работодателите е наш партньор в този процес. Ние нямаме претенцията, че преоткриваме нещо, което вече е известно. Просто си вършим работата. Не мисля, че притежавам специфична формула за това. Всеки икономист, всеки, обвързан с държавните дела, знае какво да прави.
- От какво значение за правителството е да се представи силно на изборите през октомври?
- Местните избори, както самото име подсказва, са въпрос на местното управление, а не на правителството. Местното управление включва общините, кметовете, общинските съветници. Опасявам се, че Вашият въпрос е малко противоречив. Едно силно представяне несъмнено ще бъде добре дошло, но поне за мен двете неща не са еднозначни. Едното е функционирането на правителството и другото е успехът на местната администрация, на избрания кмет, когото хората от съответния град или селище познават и уважават. Нашето правителство първо предприе и осъществи диалог с Националното сдружение на общините. Общата ни цел е финансовата децентрализация. Убедени сме, че е много важно бъдещите кметове да бъдат добри мениджъри, защото заедно ще усвояваме финансовите средства от Европейския съюз. Новите кметове ще бъдат флагманите на евроинтеграцията на регионално ниво.
- Ще ускорите ли реформата?
- Работя с виждане за години напред, защото човек не може да импровизира или да се придържа към програми от едни избори на други. Това според мен е сериозна грешка, извършвана доста често. Ускоряваме реформата, защото искаме да променим тази страна, но не заради един или друг предизборен период.
- Как ще се отразят резултатите от реформата върху целостта на коалицията?
- В нашата коалиция има добре работещ механизъм на партньорство. В наш, и в интерес на нашите партньори, е да работим заедно, да постигнем целите си и това е начинът да завършим успешно мандата си до 2005 г., когато са следващите парламентарни избори.
- Разтревожен ли сте от продължаващия конфликт между правителството и съда по въпроси като приватизацията?
- Смятам, че освен мен още много други хора трябва да бъдат разтревожени. На първо място - онези, които провокират такива ситуации. ЕС ни поощри и посъветва правителството да завърши съдебната реформа. Нека да Ви кажа, че когато става дума за отговорност, аз съм много упорит. Ние ще проведем реформата, независимо от всичко, за доброто на нашето общество.
- Правителството ще успее ли в продажбата в областта на телекомуникациите, тютюневия и енергиен сектор до края на мандата си?
- За нас много важен момент в процеса на приватизация е защитата на националния ни интерес и осигуряването на прозрачност в тези процедури. Вие изглежда сте песимистично настроен, каквото настроение споделят и част от нашите медии. Ние осъществихме приватизационни сделки, не най-големите, но това, което има значение, е, че сме успели. Дебело подчертавам, че преди края на нашия мандат още две значими приватизационни сделки ще бъдат завършени успешно.
- Как членството в НАТО и ЕС ще променят българската политика и икономика?
- Неведнъж съм казвал, че обществената подкрепа за членство в НАТО и ЕС нараства, защото за нас, българите, това означава икономическа и социална стабилност. Принадлежността към НАТО вече няма да се разглежда като да си част от един пакт за отбрана или нападение. Това е присъствие в един периметър на сигурност, където организираната престъпност или други престъпни действия не намират място. От друга страна, всички ние знаем, че политическото значение на членството в Европейския съюз е огромно. Достатъчно е да попитате някой от настоящите членове или от наскоро приетите десет нови страни и те ще потвърдят, че това е много важна цел. С неуморни усилия и с Божията помощ България ще я постигне през 2007 г.
- Колко бързо очаквате да се повиши равнището на инвестициите и какви условия са необходими за това?
- Позволете ми да започна с новината, че правителството успешно приключи приватизацията в банковия сектор с продажбата на ДСК на унгарската ОТП. И от Запад, и от Изток се интересуват от нашата икономика и пазари. Осъществили сме редица проекти и инвестиции. Това, на което винаги отдавам голямо значение, е необходимостта инвеститорите да намират тук законност, установени процедури и ясни правила. И все пак, България е малка страна и всички знаем, че инвестициите зависят от процесите в световната икономика. Ако любезно ми отговорите на въпроса кога ще приключи глобалната рецесия или периодът на банкрутиране на огромни корпорации като "Енрон" например, тогава и аз ще мога да Ви отговоря.
- Как ще се отрази една промяна на кабинета върху чуждите инвеститори?
- Стабилността на правителството е важно едновременно за чуждестранните инвеститори и за самата страна, както е навсякъде по света. Стабилността е първото нещо, което инвеститорите търсят, и затова ние имаме твърдото намерение и ангажимент да завършим четиригодишния си мандат.
- Кои са основните стъпки, които твърдо сте решил да предприемете в периода между сегашните и следващите избори?
- Отново бих искал да подчертая, че ние не управляваме с оглед на изборите. Управляваме, за да модернизираме нашето общество, да изпратим убедително послание до всички български граждани. Всички ние, заедно, с общи сили можем да превърнем България в място, където искаме да живеем и отглеждаме нашите деца или, с други думи, да се гордеем, че сме българи.
- Какви са Вашите лични амбиции за бъдещето?
- Моите лични амбиции? Аз трудно бих поставил нещо лично над и извън интересите на страната и мисля, че съм доказал това през изминалите 50 години. Самият факт, че заемам поста на министър-председател, говори сам за себе си. Нека да повторя още веднъж, че всички ние, българите, искаме да живеем в една европейска демокрация от ХХI век и да превърнем страната си в място, каквото са проспериращите европейски държави.
Ни ите цели стоят по-високо от търсенето на популярност, казва министър-председателят Симеон Сакскобургготски пред английското списание за финанси и икономика "Юромъни" (Euromoney.com). Така е озаглавено и интервюто с него в юлския брой на изданието, чийто пълен текст на български разпространи правителствената пресслужба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!