М акедонският парламент одобри новото правителство, представено от премиера Никола Груевски, който обеща да ускори реформите, необходими за присъединяването на страната към ЕС, и да осигури етническия мир в нея.
Министър-председателят подчерта, че в следващите четири години в Република Македония ще има политическа стабилност, икономическо развитие, напредък в интеграцията в ЕС и НАТО, инвестиции в образованието, земеделието и много други области.
"За" втория кабинет на Груевски гласуваха 77 депутати в 120-членния парламент. Неговата партия ВМРО-ДПМНЕ спечели абсолютно мнозинство в парламента на предсрочните изборите от 1 юни, но сформира коалиционно правителство с Демократическия съюз за интеграция (ДСИ) на Али Ахмети, една от двете главни партии, които представляват етническите албанци в Македония.
Опозицията в лицето на Социалдемократическия съюз (СДСМ) бойкотира парламентарната сесия заради ареста на един от своите ръководители Зоран Заев, обвинен във връзки с организираната престъпност.
Груевски, който и до сега бе министър-председател, запазва девет министри от предишния кабинет. Според него по този начин те ще имат възможност да продължат "добрата си работа".
"За по-малко от две години ние доказахме, че Македония може да напредва бързо. Това правителство е комбинация между младостта и опита", каза премиерът при представянето на приоритетите си пред депутатите.
Партията на Никола Груевски разполага с 63-ма депутати в 120-местния парламент, а ДСИ има 18 депутати. СДСМ има 27 народни представители, Демократическата партия на албанците (ДПА) - 11, а един депутат има Партията за европейско бъдеще.
Съставът на новия кабинет на Никола Груевски:
Зоран Коняновски - Министерство на отбраната
Елизабета Канческа Милевска - Министерство на културата
Перо Стояновски - Министерство на образованието
Иво Ивановски - Министерство на информатиката
Антонио Милошоски - Министерство на външните работи
Гордана Янкулоска - Министерство на вътрешните работи
Трайко Славески - Министерство на финансите
Ацо Спасеновски - Министерство на земеделието и горите
Михайло Маневски - Министерство на правосъдието
Миле Янакиески - Министерство на транспорта
Министри от ДСИ
Буяр Османи - Министерство на здравеопазването
Фатмир Бесими - Министерство на икономиката
Муса Джафери - Министерство на местното самоуправление
Неджати Якупи - Министерство на околната среда
Джелал Байрами - Министерство на труда и социалната политика
Абдулаким Адеми, вицепремиер, който ще отговаря за прилагането на Охридското споразумение,
Министри без ресор - Зоран Ставрески, Ивица Боцевски, Абдилачим Адеми, Веле Самак, Неждет Мустафа, Хади Незири.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!