"Станишев и Борисов в една дрезина", съобщава "Земя". Премиерът Сергей Станишев и столичният кмет Бойко Борисов се качиха на специална моторна дрезина, с която се придвижиха от метростанцията пред СУ "Св. Климент Охридски" до метростанция 13 в жк "Младост".
Пътуването на двамата политически опоненти продължи около половин час. Работата по метрото е добър пример за сътрудничеството между Столична община и правителството, каза пред журналисти премиерът. Той обяви, че кабинетът ще осигури 20 млн. лева за доизграждането на метростанция "Юнак".
Бойко Борисов пък изрази надежда до 6 май да бъде готова отсечката до "Младост".
"Със Станишев нямаме нужда да ни бабуват", казва за "24 часа" Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ и кмет на София.
Той заявява: "ГЕРБ и БСП са най-върлите противници - в момента и за в бъдеще. Но като лидери на тези партии сме длъжни да държим човешкия им образ. Благодаря на премиера затова, че и той разсъждава по същия начин.
Нито сме си станали по-близки, нито по-мили. Показахме, че когато става дума за 2 млн. души, за бизнеса на огромни компании - японски, български, което са огромни инвестиции, работни места и начин да се преодолее кризата, можем да бъдем и толерантни."
"Какъв късмет за правителствата, че хората не мислят", е заглавие на анализ в "Сега".
Мажоритарната избирателна система се оказва поредната политическа мантра, сочена като изход от кризата, в която е изпаднала българската политика.
Но ако се въведе тотално мажоритарен вот, това ще означава, че националните парламентарни избори ще се сведат до множество местни избори. Резултатът ще бъде тотална маргинализация на националния вот, сведен до премерване на силите на местните величия, които от своя страна ще рекетират съответните политически централи.
Следователно ще се възпроизведе в цялата му пищност състоянието на "развит" феодализъм, предупреждава авторът.
"Страховете в триадата", очертава "Труд" в коментар. В НДСВ се опасяват, че няма да влязат в парламента. Засега социологическите сондажи са безпощадни - с 1,8% обществено влияние властта остава мираж за царистите. Страхът им, че ако не прескочат евробариерата, ще стане безмислено участието им в парламентарните избори, ги кара да се вкопчат в идеята "2 в 1".
Основният страх пък на БСП е още един недовършен мандат и неизбежните коментари за пореден провал на столетницата. И понеже избори "2 в 1" минават през промяна на конституцията, която не предвижда друг начин за предсрочно разпускане на НС освен оставка на правителството, в БСП не искат и да чуят за това.
За Ахмед Доган няма значение дали изборите ще са в един или в два дни. Партията му ще гласува както той й нареди. За него е притеснително, че при "2 в 1" ще се стигне фактически до три гласувания (ако се въведе и мажоритарният вот), което би объркало повечето избиратели.
Сега остава да видим дали до края на февруари добрият тон от последния коалиционен съвет ще се превъплъти в коалиционно решение не само за датата на изборите, но и за въвеждането на мажоритарния вот. Или страховете на всяка от трите партии ще се окажат по-големи от общото им държавническо поведение, пише "Труд".
"2880 лева накуп за майки студентки", акцентира "Труд". Майките, които са редовни студентки, ще получат тази сума от държавата през първата година след раждането на детето.
Сумата ще се дава независимо от доходите на родителите и без значение дали те са осигурени или не. Подобна държавна подкрепа ще вземат и майките на близнаци - те ще получат еднократно по 1200 лева на дете.
Това гласят промени в Закона за семейните помощи за деца, вече внесени в парламента от група депутати. Предвижда се поправките да влязат в сила със задна дата 1 януари т.г.
"Мургина закрила контролните органи на НАП", отбелязва "Сега". Отстранената миналата седмица данъчна началничка е закрила в началото на февруари т.г. два от най-важните контролни органи на агенцията по приходите: отделите "Анализ, методология и противодействие на корупционни прояви" и "Вътрешен одит".
Мургина е била в открит конфликт с двата отдела още от края на миналата година, когато служителите там са разплели верига от фирми фантоми, източващи ДДС.
"Военните в евтини жилища от май", обещава военният министър Николай Цонев. В началото на май-юни е планирано да се пуснат 5-6 детски градини и 6-7 жилищни сгради за военните. На този етап акцентът е в Стара Загора и Казанлък.
В интервюто за "Стандарт" министър Цонев е категоричен, че ще се кандидатира за депутат, ако това реши политическата партия, на която е член - НДСВ.
"НДСВ е договорено до края на мандата", твърди Веселин Методиев, зам.-председател на ПГ на ДСБ. По думите му трите управляващи партии се договарят в момента как да пресрещнат кризата, за която твърдяха, че я нямало. Освен некомпетентност и корупция неумението да управлява кризата е едно от най-слабите места на коалицията, заявява Методиев.
В интервюто за "Труд" той посочва още, че въпросът с българската десница е свързан с Иван Костов. С едно политическо явление, наречено костовизъм. То предизвиква разделение вътре в демократичната общност.
"Костовистите искаме да бъдем колкото се може по-последователни, принципни и радикални. А някои хора не обичат радикализма", обяснява Веселин Методиев.
"Расте доверието в местната власт и в кабинета", пише "Класа". От 39 на 41% се е повишило доверието в местната власт за един месец, а към кабинета - съответно от 15 на 16 процента.
Това сочели данните от социологическото проучване на ББСС "Галъп интернешънъл", направено през февруари по поръчка на вестника.
Президентът Георги Първанов е лидер по одобрение сред политиците - 48%. Неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и премиерът-шеф на БСП Сергей Станишев печелят по 3% доверие повече - първият от 44 на 47%, вторият - от 22 на 25%.
Ако изборите са днес, 24% от гласоподавателите твърдят, че ще гласуват за ГЕРБ, а 21% - за БСП. ДПС и "Атака" запазват позициите си и твърдо влизат в следващия парламент с 6-8% всяка.
Ако СДС и ДСБ успеят да се договорят бързо за предизборна коалиция, шансовете им за по-голяма електорална тежест нарастват.
"Заемите и печалбите от хазарт ще се обявяват пред данъчните", пише на първа страница "Сега". Гражданите да декларират пред данъчните власти всички взети или дадени заеми над 5000 лв., извън банковите, както и получените печалби от участие в хазартни игри, когато размерът им общо превишава 5000 лв.
Това предвиждат промените в закона за данъците върху доходите на физическите лица, които са част от мерките срещу корупцията, предложени от екипа на вицепремиера Меглена Плугчиева. Текстовете в момента се съгласуват.
"Замразете лихвите", пише "Стандарт". Лихвите по ипотечните кредити да бъдат замразени за 2 години. За това настоява Българската строителна камара, обявил шефът й Симеон Пешов.
Мораториумът върху лихвите ще бъде предложен на правителството като мярка за туширане на последиците от кризата. Ако мярката бъде приета, това ще даде глътка въздух на строителния бранш.
Банките да не отнемат единствения дом на семейството, ако вноските по заемите не могат да бъдат погасяване, настояват още от сдружението.
Пешов прогнозира, че поръчките в строителството през 2009 г. ще бъдат с 2,5 млрд. лв. по-малко спрямо предходната година.
"Чиновници и външни експерти ще отпускат европари", съобщава "Сега". Въпреки съпротивата от някои министри в крайна сметка правителството задължи всички ведомства, които управляват европари, да назначават външни експерти в оценителните комисии.
Поне 1/3 трябва да са външните лица за едно ведомство, пише в постановление на МС за процедурите по кандидатстване. Досега някои оценителни комисии бяха напълно затворени в рамките на министерството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!