П апа Бенедикт XVI пристигна на четиридневно посещение в Турция, което се осъществява по-малко от три месеца след острата полемика в мюсюлманския свят, предизвикана от спорно негово изказване за исляма.
Светият отец заяви, че Турция е "мост" между религиите и призова към солидарност между културите в първото си изказване, след като стъпи на турска земя.
"Това е демократична, ислямска страна и мост. Исках да дойда в Турция, откакто станах папа, защото обичам тази култура", каза главата на Римокатолическата църква пред турския премиер Реджеп Таип Ердоган, който го посрещна лично на летището в Анкара. Малко по-късно Ердоган отлетя за Литва, където е срещата на върха на НАТО.
Малко преди пристигането на папата премиерът заявил на заседание на парламентарната група на Партията на справедливостта и развитието, че визитата ще допринесе за световния мир, а турският народ ще докаже своето гостоприемство.
Ердоган осъдил протестите срещу папската визита и посочил, че групировките, които стоят зад тях, нямат място в цивилизованото общество.
Ние сме религия, която вярва във всички пророци, е казал Ердоган. Ние обичаме, признаваме и уважаваме всички пророци, както уважаваме нашия. Това, което казват другите, не ни интересува, е добавил той.
След посрещането Ердоган заяви пред журналисти, че папа Бенедикт Шестнайсети му е казал при пристигането си в Анкара, че подкрепя кандидатурата на Турция за членство в ЕС, предадаха агенциите.
Преди възкачването си на Светия престол Бенедикт беше казал, че Турция като мюсюлманска страна не принадлежи на Европа, припомня АП.
По време на краткия им разговор Ердоган поискал от Бенедикт да подкрепи европейската кандидатура на Турция.
"Той каза, че не се занимава с политика, но изрази желание Турция да стане член на ЕС", каза турският премиер.
Това е първата визита на Бенедикт ХVІ в мюсюлманска държава. Преди да тръгне от Рим той обяви, че очаква посещението с надежда то да се превърне в диалог между културите.
Малък брой турци продължиха да протестират днес срещу посещението пред сградата на Дирекцията по религиозните въпроси, разположена на 40 км от летището.
За сигурността на главата на Римокатолическата църква в столицата са разположени хиляди служители на силите на реда.
Турският президент Ахмет Недждет Сезер е подготвил да подари на папата символичен подарък - копие на английски език от "Указа за търпимост", издаден от султан Мехмет Завоевателя след превземането на Константинопол, съобщават днес турските медии.
Според държавния глава този документ е важен пример за това как в продължение на много векове са се развивали отношенията между мюсюлманите в Турция и християнския свят. След превземането на Константинопол Мехмет Завоевателя е наредил с търпимост и братски чувства да се отнасят към всички немюсюлмани в многонационалния град и е разпоредил да има свобода на богослужението за представителите на всяка религия.
Проктоколът при всяко посещение на папата в чужбина се усложнява, тъй като той е посрещан еднтовременно и като глава на Римокатолическата църква, и като държавен глава на Ватикана.
И сега, след срещите в Анкара, Бенедикт XVI ще отиде в Истанбул, където негов домакин ще бъде Вселенският патриарх Вартоломей I.
"Очакваме визитата на Папата с братска любов и голямо вълнение. Посещението на Бенедикт ХVІ има важно значение за страната и за католическо-православните отношения", заяви в навечерието на визитата Вартоломей І, духовен водач на повече от 300 млн. православни вярващи по целия свят.
Папската визита в Турция е отговор и на поканата на Вартоломей І за празника на Св.Андрей, брат на Св.Петър, основател и покровител на Патриаршията.
В нота на Цариградската патриаршия се подчертава, че "Вселенската патриаршия е живо свидетелство за болезнената и избавителна борба на православието за религиозна свобода и неприкосновеното достойнство на човека".
"Като гражданин на Турция, заявява Вартоломей І, моето лично свидетелство ми дава уникална перспектива за продължаване на диалога между християни, евреи и мюсюлмани".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!