В последния ден от официалната си визита, която съвпадна с деня на славянската писменост, българският министър-председател се срещна с кмета на града Руслан Боделан. Одеса от векове има особено значение и всеки българин се чувства духовно свързан с града, подчерта Сакскобургготски.
След церемонията премиерът участва в среща разговор с представители на българската общност. В Българския културен център той разгледа изложба живопис и присъства на празничен концерт.
По-рано Сакскобургготски посети българската гимназия "Г.С.Раковски" в Болград, където поднесе цветя пред паметника на революционера и беше приветстван от училищното ръководство. Той сподели, че се чувства много развълнуван, тъй като е прекарал почти целия си живот в изгнание и може да разбере какво изпитват сънародниците му, когато са далеч от родината. Премиерът им пожела да съхраняват и занапред българския език и култура и ги поздрави с наближаващия 24 май.
Министър-председателят подари на учебното заведение компютър, видеокамера, речници, радиокасетофон, както и фолклорни музикални инструменти за училищния ансамбъл. За българската делегация децата бяха подготвили кратка програма, която завърши с хоро, в което се включиха и премиерът със съпругата му. По-късно Сакскобургготски дари икона на Св.св. Кирил и Методий на църквата в Болград, построена със средства на българските преселници. Премиерът посети и музея в Центъра за българска култура, където има възможността да разгледа всичко, което е било запазено през годините от първото преселение на българи в този край. На българския център той подари компютър, тракийски носии и албуми за България.
Посещението на премиера при сънародниците ни включваше и среща с българската диаспора в село Заря, чието българско име е Камчик. За църквата "Св. Троица" в селото премиерът дари икона на Св. Иван Рилски. За бъларската делегация концерт бяха организирали местните български фолклорни състави, лауреати от международни фестивали, информира правителствената пресслужба.
Около 230-250 000 са българите в Украйна. В 38 училища в Одеска област се преподава български език, а в други 40 той се изучава факултативно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!