П оради разлива на мазут във водите на Азовско и Черно море, загиват птици, а тъй като горивото се спуска на дъното, ще измира и риба. Това заявиха еколози от руския клон на Световния фонд на дивата природа.
През нощта срещу неделя в района на Керченския проток заради силна буря на две се разцепи танкерът "Волганефт-139", след което в Черно море се изляха 4 хил. тона мазут. Потънаха и други три кораба, единият от които натоварен със сяра.
"Тази катастрофа е резултат от системни грешки", заяви координаторът на екопрограма към Световния фонд на дивата природа Алексей Книжников. По думите му в тази зона се прехвърлят товари от речни кораби на морски кораби. Повечето от речните кораби не са пригодени за такива морски бури, а морските не могат да плават по Волга и Дон заради по-дълбокото си газене, каза той.
Руският президент Владимир Путин съобщи, че е възложил на премиера Виктор Зубков да замине за района на бедствието, за да оцени ситуацията и да предприеме необходимите мерки.
Премиерът на Украйна Виктор Янукович и Виктор Зубков обсъдиха по телефона ликвидацията на последиците в района на Керченския пролив.
Във вторник те ще се срещнат в района, пострадал от стихията и ще имат работно съвещание.
Няма опасност от замърсяване за българското крайбрежие от разливите
на мазут в района на Керченския пролив, съобщиха от Министерството на транспорта.
Голямото разстояние от нашето крайбрежие, метеорологичната обстановка и теченията в района на Черно море предотвратяват опасността.
Регионалните дирекции на "Морска администрация" във Варна и Бургас денонощно следят за промяна в обстановката и са в готовност да предприемат необходимите действия, ако се наложи, посочват от министерството.
Към момента от Русия и Украйна не са търсили съдействие от българска страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!